İstanbul piyasasında satışa sunulan tavuk etlerinde Yersinia enterecolitica'nın mevcudiyeti üzerine araştırmalar
Studiaes on the existance of yersinia enterocolitica in chickens are sold in the market of Istanbul
  1. Tez No: 71216
  2. Yazar: YUNUS BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT NAZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZET İnsan ve hayvanlarda sporadik enfeksiyonlara ve salgınlara neden olan Yersinia enterocolitica' nın insanlara bulaşması daha çok hayvansal kökenli besin maddeleri aracılığıyla olmaktadır. Bunlar içerisinde yüksek tüketim potansiyeline sahip kanatlı hayvanlar ile tavuk etlerinde Yersinia enterocolitica 'nın varlığına çeşitli araştırmacılar tarafından işaret edilmiştir. Bu çalışma İstanbul piyasasında satışa sunulan tavuk etlerinde Yersinia enterocolitica 'nın mevcudiyetinin araştırılması amacıyla yapıldı. Bu nedenle, İstanbuldaki çeşitli satış noktalarından temin edilen ambalajlı (poşetli, streçli) ve ambalajsız olmak üzere toplam 80 adet tavuk numunesi bakteriyolojik açıdan incelendi. Buna göre, deri, kas, karaciğer ve taşlık kısımlarından alınan örnekler, izolasyon için soğuk zenginleştirme işlemi sonrası selektif besiyerine ekildi ve elde edilen suşlar üzerinde yapılan biyokimyasal testler ve biyotİp tayini ile Yersinia enterocolitica identifıye edildi. İncelenen 80 adet numunenin 12'si (%15) Yersinia enterocolitica 'nın mevcudiyeti yönünden pozitif bulundu. Pozitif 12 numunenin 8'i ambalajlı ve 4'ü ambalajsız, aynı şekilde 12 numunenin 7'si deri, 2'si kas ve 3'ü karaciğer kısımlarından alınan örneklerde tespit edildi. Aynı şekilde soğuk zenginleştirmenin 7. gününde 2 adet, 14. gününde 7 adet ve 21. gününde 3 adet numune pozitif sonuç verdi. Yersinia enterocolitica olarak tanımlanan 12 susun, yapılan biyotip tayininde 1 1 suş biyotip IB ve 1 suş biyotip 1 A olarak saptandı. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, incelenen tavuk örneklerinin Yersinia enterocolitica' nın saptanan mevcudiyeti açısından tüketiciler için bir risk oluşturduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle, fakültatif anaerob özelliği nedeniyle daha çok ambalajlı ürünlerde tespit edilen bu etkenden korunmak için teknolojide modifiye atmosfer uygulamasına ve de üretim hijyenine özen gösterilmesi gerektiği sonucuna varıldı. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Yersinia enterocolitica contaminates to human beings mostly by animal originated foods which is the cause of sporadic infections and outbreaks in human and animals. Several researches have reported that Yersinia enterocolitica exists in poultry and chicken meats which have highly consumption potential. The purpose of this study is ' to research the existance of Yersinia enterocolitica in the chickens are sold in the food marked of Istanbul. Therefore, 80 packed and unpacked with polybag chicken samples were obtained from different retail shops in Istanbul. These samples were collected at random and all samples were examinated bacteriologically. Skins, muscles, livers and gizzards samples after a cold enrichment process were inoculated on selective medium for isolation. After both biochemical tests and biotype determination on isolated strains, Yersinia enterocolitica was identified. 12 (15%) of investigated 80 samples were positive for the presence of Yersinia enterocolitica. 12 positive samples were 8 packed and 4 unpacked samples which belonged to 7 skins, 2 muscles and 3 livers. On the 7th day of cold enrichment 2 samples, on the 14th day 7 samples and on the 21th day 3 samples were resulted positive. 1 1 strains determinated biotype IB and 1 strain determinated 1A of identified 12 Yersinia enterocolitica strains. In conclusion, this study indicates that the detected existance of Yersinia enterocolitica in examinated chickens is an health threat for the consumers. Because of its facultative anaerobic structure it was detected mostly in packed products. Applying modificated atmosphere to technology is the way of solution avoiding from this detected cause, and also taking utmost care to stringent hygiene measures in production. 53