İstanbul piyasasında satışa sunulan çeşitli kanatlı eti ve ürünlerinde Camylobacter Jejuni'nin varlığı üzerine araştırmalar
Investing on the presence of Campylobacter Jejuni in the various poultry meat and products marketing in Istanbul
- Tez No: 48707
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Halk Sağlığı, Food Hygiene and Technology, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
46 ÖZET: C.jejuni; Gram (-), hareketli, sporsuz, kıvrımlı veya spiral yapıda, mİkroaerofılik bir bakteri olup kanatlı hayvanlarda ve kanatlı etlerinde sıkça rastlanılmaktadır. Az sayıda dahi insanlarda şiddetli karın ağrısı, ateş, mukuslu diare ile seyreden enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu çalışmada, İstanbul piyasasında satışa sunulan çiğ veya ısı işlemi görmüş toplam 250 adet tavuk eti ve ürünü C.jejuni'mn. varlığı yönünden incelenmiştir. Analize alman işlenmiş çiğ tavuk eti örnekleri ile ısı işlem görmüş örnekler modifiye preston enrichment broth içerisinde ön zenginleştirme işleminden geçirildikten soma 42°C'de 24 saat mikroaerofilik ortamda inkübasyona alındı. Diğer örnekler ise doğrudan Campylobacter Blood Free Agar'a sürme metodu ile ekilerek 42°C'de 48 saat süre ile mikroaerofilik ortamda inkübasyona bırakıldı. Üreyen koloniler termofilik Campylobacter türleri yönünden identifiye edildi. İncelenen çiğ tavuk karkas örneklerinden 48 (% 96), çiğ bıldırcın karkas örneklerinden 11 (% 22), çiğ işlenmiş tavuk eti örneklerinden 26 (% 65), sakatat örneklerinden 9 (% 90), pişmiş tavuk döner örneklerinden 3 (% 5) olmak üzere toplam 97 (% 38.8) adet numunede etken izole edilirken, tavuk çevirme ve tavuk etinden mamul salam, sosis ve sucuk örneklerinde etken tespit edilememiştir. Bu 97 adet pozitif numunenin 51 adedi C.jejuni (% 52), 19 adedi C.coli (% 20) ve 27 adedi (% 28) C.lari olarak identifiye edilmiştir. Ayrıca bu ürünlerin imalinde ve satışında çalışan 30 personelin ellerinden alman örneklerin 25'inde Termofilik Campylobacter izole edilmiştir.47 Termofilik Campylobacter türlerinin kanatlılardaki sayılan; incelenen organa, kanatlıların kesim usulüne, numune toplama ve taşıma yöntemine ve izolasyonda kullanılan besiyerine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle Campylobacter kontaminasyonunu en aza indirmek için her aşamada hijyen kurallara uyulması önem taşır.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY : C.jejuni is a Gram (-), motile, non-sporeforming, curved or spiral shaped microaerophilic bacteria and mostly found on poultry meat and/or their fleshes. Even small numbers of C.jejuni can cause an infection with the signs of strong abdominal cramps, fever and mucusy diarrhea. In this study, a total of 250 samples of raw or heat-treated chicken meat and products presented for human consumption sale at Istanbul market, are examined for the presence of C.jejuni. Processed raw chicken meat and heat-treated samples were incubated in a microaerophilic medium at 42°C for 24 hours after a pre-enrichment step in Modified Preston Enrichment Broth. Other samples were directly inoculated to Campylobacter Blood Free Agar by spreading method and incubated in a microaerophilic medium at 42°C for 48 hours. Colonies were identified for thermophilic Campylobacter species. The organism was isolated from 48 (96 %) of raw meat samples and 1 1 (22 %) of raw quail carcasses samples and 26 (65 %) of raw processed chicken meat samples, 9 (90 %) of offals samples, 3 (5 %) of cooked chicken Döner Kebap samples, totally 97 (38.8%) of samples. It was not isolated from grilled chicken samples and sausage, salami and Turkish sausage produced from chicken meat samples. Total of 97 positive samples are identified as 5 1 pieces are C.jejuni (52 %), 19 pieces are C.coli (20 %) and 27 pieces are C.lari (28 %).49 Thermophilic Campylobacter was also isolated from 25 samples of hands of 30 personnel that works for the production and selling of these products. The number of the thermopholic Camphylobacter spp. on Polutry meat depends on: -The part of the carcass being examined -Slaughter methods -Sample Collection Methods -Transportation Methods -The type of the medium is used for the isolation of the bacteria. For these reasons, to be able to reduce the risk of the contamination of Campylobacter spp. to niinimum, the hygienic conditions should be met.