Randomize klinik deneylerin değerlendirilmesinde bir ölçek önerisi
A Scoring method in the evaluation of randomized clinical trials
  1. Tez No: 71218
  2. Yazar: PENBE ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Randomize kontrollü klinik çalışmalar, elde edilen sonuçlara göre, tam ve tedavide çok önemli yönelimlerin, kararların alınabileceği bilimsel çalışmalardır. Bundan dolayı gerek yöntembilimsel gerekse de istatistiksel açıdan en azından bilinen, denetlenen hatalardan uzak olmaları gerekir. Bu çalışmalarda pekçok eksiklikler olduğu bilinmektedir. Bu konuda yapılmış çalışmalar ışığında ağırlıklı olarak randomize kontrollü klinik çalışmaların bilimsel kalitesini ortaya koyacak bir skorlama ölçütleri düzeni oluşturuldu. Bu ölçütlerin çalışmaların bilimsel güvenilirliğini yansıtmada kullanılabileceği gibi, akademik yayın değerlendirmeleri, meta-analiz havuzlarında katılım karan alınması gibi bazı önemli diğer konularda da yarar sağlayacağı düşünüldü. Skorlama ölçeğinin işlerliği onkoloji alanında yapılmış çalışmalar üzerinde incelendi. Skorlama düzeni olarak 3 ölçüt geliştirildi.Bu 3 ölçüt 1- Yöntembilimsel ve istatistiksel ana ölçütler açısından 12 başlık (maksimum 60 puan) 2- Bilimsel araştırma özel ölçütleri açısından 6 başlık (maksimum 24 puan) 3- İkincil yararlı özellikler ölçütleri açısından 6 başlık (maksimum 12 puan) olarak düzenlendi. Araştırmamıza katılan yerli ve yabancı yayınlar oluşturduğumuz 3 ölçütteki 24 başlık açısından değerlendirildi. Yerli yayınlar toplam 96 puan üzerinden minimum 35, maksimum 62 puan aldı. Yabancı yayınlar ise minimum 57, maksimum 83 puan aldı. Yayınlar çeşitli açılardan bu gruplama çerçevesinde ve zamansal dönemler boyutunda karşılaştırıldı. Ana amacımız bilimsel yayınların düzeyini özelde randomize kontrollü klinik çalışmalar boyutunda olabildiğince kapsamlı, nesnel ama sade bir yöntemle sunabilecek skorlama düzenini oluşturmaktı.Buna bağlı olarak önerdiğimiz skorlama yönteminin bir bilimsel yayının içermek zorunda olduğu tüm özellikler kadar ikincil plandaki özellikleri de geleceğe yönelik veya ek zenginleştirici özellikleri de yansıttığım düşünüyoruz ve bu çerçevede bir değerlendirme yönteminin bilimsel düzey belirleme, yayın kabulü, yöntembilim eğitimi, gelişim izleme, vs gibi pekçok konuda yardımcı olacağım düşünüyoruz. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Randomized controlled trials are generally regarded as the most scientific method in decision making for diagnosis and treatment. Therefor they must be far away from methodological and statistical mistakes but it is know that.There are inadequate points in this studies. A system of scoring parameters has been established to put forward the scientific quality of randomized controlled trials. It has been planned so that this parameters show the scientific reliability of the studies, evaluation of academic papers, inclusion for meta analyses. Three criterion has been developed for scoring orders. This three criterion are 1-) 12 headlines for methodological and statistical main items (maximum 60 points) 2-) 6 headlines for scientific research (maximum 24 points) 3-) 6 headlines for secondary parameters in supervision and control (maximum 12 points). The efficiancy of the scoring has been evaluated on studies in oncologic research. National and international papers which are included in our study has been evaluated according to 24 headlines in three groups. It has been found that a total score of minumum 35, maximum 62 points in national papers, of minumum 57, maximum 83 points in international papers out of 96 are reached. This literature has been compared among themselves and according to spesific time intervals. Our mean objective was to establish a scoring system to show the quality of the scientific literature according to their contents especially in randomized controlled trials. As a result, our scoring system will demonstrate all the specification of a scientific literature which has to contain also the future inclinations and the supplementing informations in itself so that an evaluation method will help determine the scientific level, acceptance of a paper, education of methodology for scientists working in this field and pursuit of developments. 57