Örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Bankacılık sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between organizational justice and organizational commitment: A study on banking sector employees
  1. Tez No: 712214
  2. Yazar: HAKAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SENCER GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bankacılık sektöründe örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık ilişkisinin belirlenmesi ve bu değişkenlerin demografik faktörlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar arz edip etmediğinin tespit edilmesidir. Bu bağlamda araştırmanın birinci bölümünde örgütsel adalete ilişkin literatür detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde örgütsel bağlılık literatürü detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın teorik arka planının oluşturulduğu ilk iki bölüme ek olarak bankacılık sektöründe anket araştırmasıyla elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş, raporlanmış, sonuç ve öneriler geliştirilmiştir. Bankacılık sektörü çalışanlarına uygulanan anket sonuçlarının değerlendirilmesi ve elde edilen verilerin yorumlanmasıyla hazırlanan sonuç raporu ve öneriler açısından çalışmanın sektöre sağlayacağı katkı açısından önem arz ettiği ifade edilebilir. Bu kapsamda çalışmanın temel araştırma sorusu şu şekildedir; Bankacılık sektöründe örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık arasında bir ilişkiden söz edilebilir mi? Bu araştırma sorusuna bağlı test edilen hipotezler ise şunlardır: H1: Örgütsel adalet durumu demografik faktörlere göre farklılık arz eder H2: Örgütsel bağlılık durumu demografik faktörlere göre farklılık arz eder H3:Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki vardır Araştırmada elde edilen veriler ışığında H1-Örgütsel adalet durumu demografik faktörlere göre farklılık arz eder“ hipotezi, ”H2: Örgütsel bağlılık durumu demografik faktörlere göre farklılık arz eder“ hipotezi ve ”H3. Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki vardır" hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between organizational justice and organizational commitment in the banking sector and to determine whether these variables show statistically significant differences according to demographic factors or not. In this context, in the first part of the research, the literature on organizational justice was examined in detail. In the second part of the study, organizational commitment literature was examined in detail. In addition to the first two sections, in which the theoretical background of the research is formed, the data obtained through the survey research in the banking sector were statistically analyzed and reported, and results and recommendations were developed. It can be stated that the study is important in terms of the contribution it will make to the sector in terms of the final report and recommendations prepared by evaluating the results of the survey applied to the banking sector employees and interpreting the data obtained. In this context, the main research question of the study is as follows;“Is there a relationship between organizational justice and organizational commitment in the banking sector?”The hypotheses tested for this research question are as follows: H1: Organizational justice status differs according to demographic factors H2: Organizational commitment status differs according to demographic factors H3:There is a significant relationship between Organizational justice and organizational commitment. In the light of the data obtained in the research, H1-Organizational justice status differs according to demographic factors“ hypothesis, ”H2: Organizational commitment status differs according to demographic factors“ hypothesis and ”H3. The hypothesis of“There is a significant relationship between Organizational Justice and organizational commitment”were accepted.