S.B Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünde 1990-2000 Yılları Arası Malignite Tanısı Alan Olguların İstatiksiksel Değerlendirilmesi
Epidemiological Evaluation of Malign Tumors Diagnosed in Pathology Department of Ankara Oncology Training and Research Hospital Between 1990-2000 Years
- Tez No: 712215
- Danışmanlar: UZMAN SULTAN ÇİĞDEM IRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
S.B Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1990-2000 yılları arasındaki 11 yıllık dönemde 96663 adet patoloji raporu taranmıştır. Malign olgular tüm olguların %31,4'ünü oluşturmaktadır.Tüm malign olguların %51,5 ini kadın, %48,5'ini erkek hastalar oluşturmaktadır.Kadında en sık görülen ilk 5 malign neoplazi sırası ile meme, deri, bağ dokusu, mide ve kemiktir. Erkekte ise ilk beş malign neoplazi deri, dudak ağız boşluğu farinks,bağ doku, mide ve larinkse aittir.
Özet (Çeviri)
The pathology reports from 1990 to 2000 in S.B Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital have been reviewed. the number of pathology reports in this eleven years period was 96663 and 30418 of them were malignant. Malignant tumors were 31.4% of all. In all malignant neoplasia male population was 48.5%, female population was 51.5%. The most common five malignant tumors were seen in the female population were breast, skin, soft tissue, stomach, and bone; in the male population skin, lips oral cavity and pharynx, soft tissue, stomach, and larynx.