İnsan kaynakları uygulamalarına ilişkin örgütsel adalet algısının çalışanların tutum ve davranışları üzerindeki etkisi
The effect of organizational justice perception regarding human resource practices on employees attitudes and behaviors
- Tez No: 146669
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZ Çalışmanın teori bölümünde ilk olarak örgütsel adalet kavramı tanımlanmış, ilişki içinde olduğu tutum ve davranışlar ele alınmıştır. Daha sonra, insan kaynaklan uygulamalarında adalete ve bunun nasıl sağlanabileceğine konuyla ilgili araştırmalar aracılığıyla değinilmiştir. Tezin araştırma bölümünün amacı, Türk bankacılık sektörü çalışanlarının ücret, performans değerlendirme, ve terfi gibi çeşitli insan kaynakları uygulamalarına ilişkin örgütsel adalet algısını ölçmek ve bu algının iş tatmini, örgütsel vatandaşlık davranışı, duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyeti gibi tutum ve davranışlar üzerindeki etkisi ortaya çıkarmaktır. Elde edilen bulgular, terfiye ilişkin adalet algısının çalışanlar için önemli olduğunu ve terfide adaletin vicdanlılık, sivil erdem ve nezaket gibi örgütsel vatandaşlık davranışlarını etkileme gücü olduğunu ortaya koymaktadır. Ücretteki dağıtım adaletsizliğine rağmen bu algının tutum ve davranışlar üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır. Genel olarak, İKY uygulamalarına ilişkin örgütsel adalet algısının araştırma kapsamında incelenen tutum ve davranışlarla ilişkili olduğu fakat bunları etkileme gücünün çok düşük olduğu belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theoretical part of the study first deals with the definition of organizational justice and reveal the attitude and behaviors correlated with justice perceptions. Then, justice in human resource management and how to establish justice perceptions in these practices studied with the findings from the research literature. The research part of study's aim is to measure the organizational justice perceptions of Turkish banking sector employees regarding HRM practices like pay, performance appraisal and promotion and tries to reveal the effect of these perceptions on job satisfaction, organizational citizenship behavior, affective commitment and intention to leave. According to the results, justice perceptions regarding promotion found to be important for employees and have the power to effect citizenship behaviors like conscientiousness, civic virtue and courtesy. Despite the distributive pay injustice, it has no effect on attitudes and behaviors. Generally, organizational justice perceptions regarding HRM practices correlate with the studied attitudes and behaviours but taken as a whole they have little effect on these variables. IV