Sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik dersi akademik başarısının yordayıcısı olarak öğrenme ihtiyacı, stratejileri ve genel öğretim ilkelerinin kullanılma durumu
Eighth grade students' learning needs, their learning strategies and general teaching principles as predictors of mathematics academic achievement
  1. Tez No: 712242
  2. Yazar: ÜMRAN OKUDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Öğrencilerin matematik dersi akademik başarısını kuramsal olarak, bazı çalışma sonuçlarına göre ise uygulamalı ve istatistiksel sonuç olarak etkileyen, ilişkisi olduğu anlaşılan çeşitli bağımsız değişkenler bulunmaktadır. Bu değişkenler arasında öğrencilerin öğrenme ihtiyaçları, genel öğretim ilkelerinin kullanılma durumu ve öğrenme stratejileri değişkenleri de yer almaktadır. Ancak bu değişkenlerin hem birbirlerini etkileme düzeyi ve açıklama oranları hem de öğrencilerin matematik dersi akademik başarısını etkileme düzeyi ve açıklama oranını veri (somut, istatistiksel) ve kuramsal temeli bağlamında bir bütün olarak ilişkisel model içerisinde somut ortaya koyan herhangi bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu araştırmanın genel amacı öğrenme ihtiyacı, stratejileri ve genel öğretim ilkeleri değişkenlerinin sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik dersi akademik başarısı üzerindeki yordama düzeyinin bir yapısal eşitlik modeliyle incelenmesi ve bu değişkenlerin betimsel olarak değerlendirilmesidir. Bu araştırmanın gerçekleştirilmesinde“genel tarama modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Erzurum ili Palandöken ve Tortum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul sekizinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 301 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Öğrenme İhtiyaçları Ölçeği, Öğrenme Stratejileri Ölçeği ve Genel Öğretim İlkeleri Ölçeği ile akademik başarı testinden elde edilmiştir. 01.04.2021 – 17.05.2021 tarihleri arasında elde edilen veriler SPSS 24 ve AMOS 24 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma teknikleriyle; araştırmanın hipotezlerine ilişkin veriler ise AFA, DFA ve yapısal eşitlik model ile çözümlenmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: Araştırmanın birinci alt amacına ilişkin öğrencilerin matematik dersine ilişkin öğrenme ihtiyaçlarının farkında olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. İkinci alt amaca ilişkin öğrencilerin öğrenme stratejilerini ortalamanın üzerinde kullandıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Üçüncü alt amaca ilişkin matematik öğretmenlerinin derslerinde genel öğretim ilkelerini sıkça kullandıkları ortaya çıkmıştır. Dördüncü alt amaca ilişkin öğrencilerin matematik dersi akademik başarısının düşük olduğu görülmüştür. Araştırmanın hipotezlerine ilişkin ise öğrenme ihtiyaçları, genel öğretim ilkelerinin kullanımı ile öğrenme stratejilerinin kullanımı birlikte matematik dersi akademik başarısını anlamlı olarak etkilediği ve açıkladığı ortaya çıkmıştır. Başka bir deyişle öğrenme ihtiyaçları, genel öğretim ilkelerinin kullanımı ile öğrenme stratejilerinin kullanımı sekizinci sınıf öğrencilerin matematik dersi akademik başarısının önemli yordayıcıları olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are various independent variables that affect the academic success of students in mathematics course theoretically and in some studies as applied and statistical results. These variables include students' learning needs, the use of general teaching principles and learning strategies variables. However, no study has been found that presents both the level of influence and explanation rates of these variables and the level of impact and explanation of the students' mathematical course academic success within the relational model as a whole in the context of data (concrete, statistical) and theoretical basis. The general purpose of this study is to examine the predictive level of the variables of learning needs, strategies and general teaching principles on the academic achievement of the eighth grade students with a structural equation model and to evaluate these variables descriptively. The“general scanning model”was used to carry out this research. The study group of the research consists of 301 students studying at the eighth grade level of secondary school affiliated to the Erzurum Palandöken and Tortum District National Education Directorate in the second term of the 2020-2021 academic year. The data of the study were obtained from the Learning Needs Scale, the Learning Strategies Scale and the General Teaching Principles Scale and the academic achievement test. The data obtained between 01.04.2021-17.05.2021 were analyzed using SPSS 24 and AMOS 24 package programs. Data related to the sub-objectives of the study with frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation techniques; the data related to the hypotheses of the research were analyzed with AFA, DFA and structural equality model. Regarding the sub-objectives of the research, the following conclusions were reached: It was concluded that the students were aware of their learning needs regarding the mathematics course for the first sub-objective. The result of the second sub-objective was that students used their learning strategies above the average. It was revealed that mathematics teachers for the third sub-purpose frequently use the principles of general education in their courses. It was seen that the academic success of the mathematics course of the students related to the fourth sub-purpose was low. Regarding the hypotheses of the study, it was revealed that learning needs, the use of general teaching principles and the use of learning strategies together meaningfully affected and explained the academic success of mathematics courses. In other words, learning needs, the use of general teaching principles and the use of learning strategies was found to be important predictors of eighth grade students ' mathematical course academic success. Various suggestions were presented in line with the results of the research.