Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri Kısa Versiyonu'nun (STAIS-5, STAIT-5) Türkçe yarlaması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish Adaptation of the State-Trait Anxiety Inventory short version (STAIS-5, STAIT-5): Validity and reliability study
- Tez No: 712277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR SEZER EFE, DOÇ. DR. FERHAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri Kısa Versiyonu (STAIS-5, STAIT-5)'nun Türk kültürüne uyarlanarak Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amacıyla metadolojik olarak yapılmıştır. Araştırma, Yozgat Bozok Üniversitesi'ne bağlı merkez yerleşkesinde bulunan fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu öğrencileri ve tüm akademik/idari birimlerde görev yapan personel ile yapılmıştır. Etik kurul, kurum izni ve katılımcı onamı alınan bu araştırmanın örneklemini, çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme ölçütlerini karşılayan 18-59 yaş arası 306 kişi oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri Kısa Versiyonu (STAIS-5, STAIT-5), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ve Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği Kısa Formu (ODKÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ), Kaiser-Meyer-Olkin testi (KMO), Barlett's Küresellik Testi (BTS), Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), Spearman Korelasyon Analizi, Sınıfiçi Korelasyon Katsayısı (SKK), Paired t testi ve Cronbach alfa güvenirlik katsayısı kullanılmıştır. STAIS-5 ve STAIT-5'in Türk diline uygun, KGİ değerlerinin ≥0.9166, KMO değerlerinin STAIS-5 için 0.841 ve STAIT-5 için 0.839 olduğu belirlenmiştir. STAIS-5 ve STAIT-5 ölçeklerinin Barlett's Küresellik Testi sonuçlarının istatistiksel olarak önemli olduğu bulunmuştur. STAIS-5 ölçeğinde tüm faktör yüklerinin 0.706-0.835, STAIT-5'in ise 0.694-0.810 arasında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out methodologically in order to examine the Turkish validity and reliability of the State-Trait Anxiety Inventory Short Version (STAIS-5, STAIT-5) by adapting it to Turkish culture. The research was conducted with faculty, college, vocational school students and staff working in all academic/administrative units in the central campus of Yozgat Bozok University. Ethics committee, institutional permission and participant consent were obtained for this study, and the sample of this study consisted of 306 people between the ages of 18-59 who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. Data were collected with Questionnare Form, STAIS-5, STAIT-5, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and Breaf Fear of Negative Evaluation Scale (BFNE). Data were analized with descriptive statistics, Content Validity Index (CVI), Kaiser-Meyer-Olkin test (KMO), Barlett's Test of Sphericity (BTS), Explanatory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), Spearman Correlation Analysis, Intra-Class Correlation Coefficient (ICC), Paired t test and Cronbach alpha reliability coefficient. It was determined that STAIS-5 and STAIT-5 were suitable for Turkish language, CVI values were ≥0.9166, KMO values were 0.841 for STAIS-5 and 0.839 for STAIT-5. Barlett's Sphericity Test results of STAIS-5 and STAIT-5 scales were found to be statistically significant. It was determined that all factor loads in the STAIS-5 were between 0.706-0.835 and that of STAIT-5 was between 0.694-0.810.