أثر عقيدة الإمامة في النقد الحديثي عند الشيعة الإثني عشرية
İmamet akidesinin on i̇ki i̇mam Şîasi'nin hadis tenkidine etkisi
  1. Tez No: 712276
  2. Yazar: YUSUF OKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEMA MUHAMMED EL-BENNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ürdün Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, On İki İmam Şiilerinin bakış açısıyla hadis tenkidinde İmami öğretinin etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Zira İmami Şiilerin kaynaklarının ve köklerinin İmamet doktrini etrafında dönmesidir. Bu nedenle bu araştırma, konuyla ilgili terminolojileri açıklayarak başlamış, ardından İmami Şiiliğin kökenleri ve İmami doktrinin onlar için önemi, ardından bu doktrinin On iki İmamcı Şiiler'in Hz. Peygamber'in sünneti konusundaki yaklaşımı üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Hadislerin belgelenmesi, erken Hadis kaynaklarının oluşumu, Ahbarî ve Usûlî ekolün mezkûr akide etrafında hadise yaklaşımı, cerh ve ta'dil ilminin gelişmelerinden kullanılan terminolojilerini bu doktrinden ne derece etkilendiği incelenmiştir. Yine araştırma, On iki İmam Şîası nezdinde rivayetlerin sıhhati, hadislerin kategorileri, çelişkili hadisleri çözmenin yolları ve İmami doktrinin tüm bu kategorileri nasıl etkilediği konularına girilmiştir. Bu araştırmada, Oniki İmamcı alimlerinin sözlerinin, Peygamberin sözlerine kıyasla ilmi geleneklerinin büyük bir yüzdesini oluşturduğuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Şii ilmî geleneğinde Hadis ilimlerinin Hicri 10. yüzyıla kadar oluşmadığını, bunun esas olarak hadislerdeki İhbarî yönelimin tekelinden kaynaklandığını ve onların ilmî sözlerini eleştiriye maruz bırakmayı reddettiğini belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
This research aims to unravel the effect of Imamite doctrine in critiquing hadith from the Twelvers Shiite's perpective, this is due to the fact that the resources and roots of the Imamite Shiites revolve around the doctrine of Imamite. Therefore this research started by elucidating the terminologies related to the topic, followed by the origins of Imamite Shiite and the importance of Imamite doctrine to them, then by exploring the effects of this doctrine on the Twelvers Shiite's approach in dealing with the Prophetic tradition (Sunnah), from issues of documentation of Hadith, the formation of early Hadith resources, the involvement of Ikhbariyiin and Usuuliyiin with Sunnah,and to what extend the aforementioned doctrine has affected the science of Jarh wa Ta'dil from its developments to the terminologies being used to accredit or discredit a narrator. This research in its third chapter, embarked on the issues in authenticating narrations from the lenses of Twelvers Shiite, the catergories of Hadith, the ways in resolving conflicting Hadith, and how the Imamite doctrine has affected all these categories. From this research, it has appeared with great intensity that the sayings of the Twelvers scholars formed a large percentage of their scholarly tradition, in comparison to the Prophetic sayings. Also to note that the sciences of Hadith in the Shiite scholarly tradition was not formed until the 10th Century Hijri, where this is mainly due to the monopoly of the Ikhbari orientation in Hadith which refused to exposed their scholarly sayings to criticism. This led to the late establishment of the Usuli orientation which contended the scholarly sayings by evaluating it with a proper critiquing system, letting no room for school of thought fanaticism to affect their criticism, which resulted to the seperation of narrations by non-Imamites andd narration of Imamites which has been labeled as Muwatthaq