Başarılı Klasik Dekolman Ameliyatından sonra Makulanın Optik Koherens Tomografi( OCT ) ile Değerlendirilmesi
Assessment of the macula via Optical Coherence Tomography ( OCT )after successful classical detachment surgery
  1. Tez No: 712319
  2. Yazar: SELCEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET DÜRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Retina dekolmanı ciddi görme azalmasına neden olmaktadır. Retina dekolmanı nedeniyle skleral çökertme , pars plana vitrektomi, pnomatik retinopeksi gibi tedaviler uygulanmaktadır. Başarılı retina dekolman cerrahisinden sonra bazı hastalarda görme keskinliği istenilen düzeyde olmamaktadır. Bu durumdan çeşitli ameliyat öncesi ve sonrası faktörler sorumlu tutulabilir. İndirekt oftalmoskopi ile saptanamayan durumlar OCT ile saptanabilir. Biz bu çalışmada başarılı retina dekolman cerrahisindgn sonra makulayı OCT ile değerlendirdik ve görme keskinliği ile ilişkisini saptadık. Ortalama yaşı 44.19 olan regmatojen retina dekolmanlı serklaj-krio-boşaltıcı ponksiyon yapılan 33 hastanın 33 gözü çalışmaya dahil edildi.Ameliyat sonrası 1.ayda tüm retinalar oftalmoskopik olarak yatışıktı. Takip zamanları içerisinde tüm gozlerde tekrarlayan görme düzeyi ölçümleri arasında anlamlı bir artış saptandı. Takip zamanları içerisinde tüm gözlerde tekrarlayan retina kalınlığı ölçümleri arasında anlamlı bir azalma saptandı. Dört gözde epiretinal membran,bir gözde makula deliği saptandı, otuz üç gözün 9'unda OCT de foveada retina altı sıvı saptandı. Bunların birinde kistoid makula ödemi mevcuttu. Dokuz gozün 8 inde 12. aya kadar retina altı sıvı kayboldu.Foveada retina altı sıvısı olan hastaların görme keskinliklerinde takip dönemlerinde klinik olarak saptanan artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. OCT, dekolman cerrahisinden sonra makuladaki değişiklikleri değerlendirmek için kullanılan güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Retinal detachment causes severe vision loss. Scleral buckling, pars plana vitrectomy, and pneumatic retinopexy can used for treatment. Several preoperative and postoperative factors may be responsible for incomplete visual recovery following successful retinal detachment surgery. OCT can be used to identify pathologies that can not be detected with indirect ophthalmoscopy. In this study, we examined the macula of patients who underwent successful retinal detachment surgery. Thirty three eyes of 33 patients who underwent scleral buckle surgery for regmatogenous retinal detachment were included in the study. All retinas were attached ophthalmoscopically 1 month postoperatively. postoperative visual acuity increased during 12 months. Retinal thickness decreased during follow-up. Epiretinal membrane was detected in 4 patients.One patient had macular hole. OCT showed subretinal fluid at the fovea in 9 eyes. In 8 of nine eyes subretinal fluid disappeared spontaneously up to 12 months. An increase in visual acuity occurred when fluid disappeared but this was not statistically significant. OCT can be used to detect macular changes after retinal detachment surgery.