The response of some miRNAs in potato to combined abiotic stress
Patatesdeki bazı miRNA'ların kombine abiyotik strese tepkisi
- Tez No: 712352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Patates (Solanum tuberosum L.), yüksek besin değeri ve zengin içeriği ile önemli bir besin kaynağıdır. Abiyotik stres koşulları, özellikle kuraklık ve ısı, büyümesini etkileyen ana faktörlerdir. Kombine stres faktörleri, bireysel stres faktörlerine kıyasla daha olumsuz etkilere neden olur. MikroRNA'lar (miRNA'lar) stres koşullarına karşı savunmacı bir şekilde başa çıkmak ve mahsul üretimini artırmak için ana oyuncular olarak kabul edilir. MiRNA'nın aşırı ekspresyonu, stres koşulları sırasında miRNA'nın rolünü araştırmak için etkili bir araçtır. Mevcut çalışma, kuraklık altında strese duyarlı miRNA'ların (miRNA novel 8, miR156d-3p ve miR172b-3p) ve hedef genlerinin (fotosistem II çekirdek kompleks proteinleri, fosfolipid taşıyan ATPaz ve ERTF RAP2-7 benzeri) işlevlerini anlamayı amaçlamaktadır. Strese dayanıklı bir patates çeşidi olan Unica'da miRNA'ları aşırı ifade ederek ısı ve kuraklık + ısı. Fizyo-biyokimyasal analizle birlikte, miRNA'ların ve hedef genlerinin ekspresyon seviyesini analiz etmek için RT-qPCR ile moleküler analiz yapıldı. Tüm transgenik çizgiler, miRNA'ların aşırı ekspresyonu ve hedef genlerinin aşağı regülasyonu ile farklı stres koşullarına karşı farklı tepki gösterdi. Sonuç olarak, mevcut çalışma, strese duyarlı miRNA'ların aşırı ekspresyonu nedeniyle patatesteki değişiklikleri ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
Potato (Solanum tuberosum L.) is a significant food source with high nutritional value and rich content. Abiotic stress conditions, mainly drought and heat are main factors affecting its growth. Combined stress factors cause adverse effects as compared to an individual stress factor. MicroRNAs (miRNAs) are considered as major players to defensively deal against stress conditions and to increase crop production. Overexpression of miRNA is an effective tool to investigate the role of miRNA during stress conditions. Current study aims to understand functions of stress responsive miRNAs (miRNA novel 8, miR156d-3p, and miR172b-3p) and their target genes (photosystem II core complex proteins, phospholipid-transporting ATPase, and ERTF RAP2-7-like) under drought, heat, and drought+heat by overexpressing the miRNAs in a stress-resistant potato cultivar, Unica. Along with physio-biochemical analyses, molecular analyses were performed by RT-qPCR to analyze the expression level of the miRNAs and their target genes. All transgenic lines showed differential response against different stress conditions with the overexpression of miRNAs and down regulation of their target genes. In conclusion, current study revealed the changes in potato due to overexpression of stress responsive miRNAs.