Bending analysis of circular plates
Dairesel plakların eğilme analizi
- Tez No: 712363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kayma şekil değiştirmesi yapabilen dairesel plakların dönel simetrik eğilmesi sayısal olarak analiz edilmektedir. Plak düzgün yayılı transvers basınç yükü etkisi altındadır. İzotrop, transvers izotrop ve ortotrop plaklar çalışılmaktadır. Plağın dört parametreli elastik zemine oturduğu varsayılmaktadır. Doğrusal olmayan Winkler zemini problemdeki doğrusal olmama durumunun nedenidir. Formülasyon birinci mertebe kayma deformasyon teorisine (FSDT) dayalıdır. Analizde silindirik koordinat sistemi kullanılmaktadır. Çeşitli parametrelerin maksimum çökme üzerindeki etkisini ortaya koyabilmek için çok sayıda sayısal simülasyon gerçekleştirilmektedir. Problemin çözümünde diferansiyel dönüşüm yöntemi (DTM) ve sonlu fark yöntemi (FDM) kullanılmaktadır. Sonlu fark yöntemi (FDM), diferansiyel kuadratur yöntemi (DQM) ve sonlu eleman yöntemi (FEM) gibi sayısal çözüm yöntemleri arasında DTM, yakın geçmişte ortaya çıkmış sayısal çözüm tekniklerinden biridir. DTM ile başlangıç değer problemleri (IVPs) ve sınır değer problemleri (BVPs) çözülebilmektedir. DTM, seri açılımı içerdiğinden çözümde kullanılan terim sayısı elde edilen sonuçların hassaslığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Karşılaştırma yoluyla bu çalışmada elde edilen sayısal sonuçların doğruluğu gösterilmektedir. Elde edilen sonuçlar, malzeme özelliklerinin dairesel plakların eğilme davranışı üzerinde baskın etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Elastik zemin etkisinin titizlikle araştırılması gerektiği de belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Axisymmetric bending response of shear deformable circular plates under the action of uniform transverse pressure is investigated numerically. Isotropic, transversely isotropic, and orthotropic plates are studied in this computational study. It is assumed that the plate is resting on a four-parameter elastic foundation. The problem involves nonlinearity which arises from the nonlinear Winkler-type elastic foundation. The formulation is based on the first order shear deformation theory (FSDT). Cylindrical coordinate system is used in the analysis. A large number of numerical simulations are performed to study the effects of various parameters on the maximum deflection of circular plates. The solution is obtained by means of differential transform method (DTM), and finite difference method (FDM). Among several numerical solution methods such as FDM, differential quadrature method (DQM), and finite element method (FEM), DTM has been one of the recently developed numerical techniques in the solution of boundary value problems (BVPs), and initial value problems (IVPs). DTM provides a series expansion, and therefore, the accuracy of the results depends highly on the number of terms considered in the solution. The accuracy of the results obtained in the current study is validated through comparison study. The results reveal that the material properties have dominant effect on the bending behaviour of circular plates, and the influence of the elastic foundation should be rigorously examined.