Sözleşme hukukunda koşul
Condition in contract law
- Tez No: 712362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ALİ DEMİRBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Eski ve köklü bir hukuki kavram olan koşul, gelecekte gerçekleşmesi belirsiz olayların hukuki işlemin sonuçlarına tesir etmesini sağlar. Koşulun geleceğe ilişkin olmasının sonucu olan belirsizlik, kavrama hususi yapısını kazandırır. Koşul, doğurduğu hukuki sonuçlar bakımından geciktirici ve bozucu koşul ayrımına tâbi tutulur. Taraf iradeleriyle geciktirici koşul olarak belirlenen olayın gerçekleşmesi, hukuki işlemin hüküm doğurmaya başlaması sonucunu ortaya çıkarır. Taraf iradeleriyle bozucu koşul olarak belirlenen olayın gerçekleşmesi ise hukuki işlemin etkisinin sona ermesine sebep olur. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu uyarınca, kural olarak koşulun gerçekleşmesi ileriye etkilidir. Bozucu koşulun gerçekleşmesi, iade yükümlülüklerinin doğmasına neden olabilir. Koşulun gerçekleşmesinden önceki dönem, koşulun gerçekleşmesi ve gerçekleşmenin hukuki sonuçları, farklı hukuk sistemlerinde değişik şekillerde yorumlanmıştır. Bu yorumlar, farklı hukuki uygulamaların ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Çalışmamızda sözleşme hukukunda koşul, koşul kurumunun tarihi gelişim süreciyle birlikte, Türk/İsviçre hukukunda ve uluslararası hukuk uyumlaştırma metinlerinde (PICC, PECL ve DCFR) ele alınma şekilleri bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of condition that has a deep-rooted history, makes possible uncertain future events to affect legal consequences of legal transactions. The uncertainty stem from depending future events features the concept. There are two types of conditions in regards to legal effects which are suspensive and resolutive conditions (in Common Law countries these are called“condition precedent”and“condition subsequent”). Occurrence of the event that prescribed by the parties as suspensive condition causes legal transactions to be effective. Occurrence of the event that prescribed by the parties as resolutive condition causes the consequences of the legal transactions comes to an end. In accordance with the Turkish Code of Obligation no. 6098, as a rule occurrence of the condition does not have retroactive effect. Pending fulfilment of a condition, fulfilment of a condition and legal consequences of fulfilment of a condition are not interpreted in the same way in different legal systems. These interpretations cause different legal practices. In this study, the concept of condition and legal consequences of making a conditional contract were examined with a comparative approach in historical development, instruments of harmonization international commercial law (PICC, PECL and DCFR) and Turkish/Swiss law.