Closed-loop control of a micropositioner using integrated photodiode sensors
Entegre fotodiyot sensörleri kullanarak bir mikropozisyonerin kapalı döngü kontrolü
  1. Tez No: 712365
  2. Yazar: MUSTAFA İLKER BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZA GHODSSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Maryland College Park
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğruluğu ve güvenilirliği artırmak için mikro bilyeli yatak destekli lineer elektrostatik mikromotorda fotodiyot konum sensörlerine sahip bir kapalı döngü kontrol sistemi uygulanmıştır. Daha önce geliştirilen mikromotorun üretim dizisi, fotodiyot tabanlı bir konum algılama mekanizmasını entegre etmek için değiştirildi. Kontrol sisteminde oransal kontrol kanunu kullanıldı ve cihaz basamak yanıtı, orantı sabiti değiştirilerek çeşitli maksimum uygulanan voltajlarda farklı adım boyutları için analiz edilir. Mikro konumlandırma uygulamaları için iki kritik fonksiyon gösterilmiştir; cihaz, koordinat tabanlı konumlandırma için gerekli bir referans noktası oluşturabilir ve rastgele bozulmalara otomatik olarak yanıt verebilir. Bu çalışmada sunulan kapalı döngü konum kontrol sistemi, entegre geri besleme sensörlerini kullanan akıllı mikro sistemlerin uygulanabilirliğini ve işlevselliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A closed-loop control system with photodiode position sensors has been implemented in a microball bearing supported linear electrostatic micromotor to improve accuracy and reliability. The fabrication sequence of the previously developed micromotor was modified to integrate a photodiode-based position sensing mechanism. Proportional control law is used in the control system and device step response is analyzed for several step sizes at various maximum applied voltages by varying the constant of proportionality. Two critical functions for micropositioning applications have been demonstrated; the device can establish a necessary frame of reference for coordinate-based positioning and autonomously respond to arbitrary disturbances. The closed-loop position control system presented in this work illustrates the feasibility and functionality of smart microsystems using integrated feedback sensors.