Design and implementation of laser ablation device with a closed loop control method
Kapalı çevrim kontrol yöntemi ile lazer ablasyon cihazının uygulama ve tasarımı
- Tez No: 837430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR ARPALİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ BELDEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, bir lazer ışını kullanılarak Polymethylmethacrylate (PMMA) malzemesi üzerinde lazer gücü ve ışık yoğunluğunun mikro kanal oluşumu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bunu başarmak için, gerçek zamanlı ışın gücü kontrolü ile bir lazer ablasyon cihazı tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu platformu kullanarak, ışın şiddeti dağılımlarını sürekli ölçerek lazer ışın şiddetini düzenlemek için bir yöntem geliştirildi. Kural tabanlı bir karara sahip kapalı döngü kontrol tekniği, ablasyon kalitesini optimize eder. Denetleyici, lazer gücüne ve motorlara, kesme kalitesi tahminine dayalı olarak bir başlatma sinyali üretir. Ablasyon geometrisinin kalitesi, görüntü işleme ve mikroskopla inceleme ile belirlenir. Lazer makine işleme süreçleri hem teorik hem de deneysel olarak incelenmiştir. Oluşturulan mikrokanallar, ablasyon derinliği ve şekli açısından analiz edildi. Deneysel sonuçlar, teorik hesaplamalar ve simülasyonlar ile karşılaştırıldığında, lazer ışını gücünün kapalı döngü kontrolünün, malzeme dağlama ve daha pürüzsüz bir kanal profili oluşturmak için etkili bir teknik olduğu gözlemlendi. Testler sonucunda kontrolör, motorun hızı ve lazer ışınının gücü hakkında geri bildirim vererek müdahale edebildi.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of laser power and light intensity on microchannel formation on Polymethylmethacrylate (PMMA) material using a laser beam. A laser ablation device is designed and implemented with real-time beam power control to achieve this. Using this platform, a method is developed to regulate laser beam intensity by continuously measuring beam intensity distributions. A closed-loop control technique with a rule-based decision optimizes ablation quality. The controller generates a starting signal to laser power and motors based on ablation quality estimation. The quality of the ablation geometry is determined by image processing and inspection with a microscope. The laser machining process has been studied both theoretically and experimentally. The generated microchannels were analyzed in terms of ablation depth and shape. When the experimental results were compared with the theoretical calculations and simulations, it was observed that closed-loop control of laser beam power is an efficient technique for material etching and creating a smoother channel profile. As a result of the tests, the controller could intervene with feedback on the motor's speed and the laser beam's power.