Hidrofobik yüzeylerin hidrolik sürtünme etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of hydrofobic surfaces on hydraulic friction
  1. Tez No: 712383
  2. Yazar: RASUL ABBASOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4859
Özet
Bu çalışmada, pürüzsüz 0.4x0.6 cm yüzey alanına sahip 5 mm kalınlığında iki demir plaka yüzeyi kaplanarak kazandırılan hidrofobikliğin kuru ve hidrolik sürtünme üzerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Hidrofobik temel kaplama malzemesi olarak floroidetilenpropilen (FEP) ve kompozitleri olarak %1, %2 ve %3 konsantrasyonlarında, grafen (FEP-G), grafit (FEP-C) ve altıgen bor-nitrür (FEP-T) solüsyonları kullanılmıştır. Yüzeylerin temas açıları ölçülerek hidrofobiklikleri belirlendikten sonra kuru ve hidrolik sürtünme testleri hassas sürtünme ölçüm aparatı ile yapılmıştır. %1 konsantrayonda FEP-G, FEP-C ve FEP-T kompozitleri ile kaplı hidrofobik yüzeylerin temas açıları sırasıyla 790, 810 ve 860, %2 konsatrasyonu için 1000, 1060 ve 1250, %3 konsatrasyon için 1200, 1240 ve 1330 olarak ölçülmüştür. 1000-1330 temas açısı aralığındaki hidrofobikliğin kuru sürtünme kuvvetini %1 kadar, hidrolik sürtünme kuvvetini ise %10-%20 kadar düşürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hydrofobicity on dry and hydraulic friction, which is imparted by coating two iron plates with a smooth surface area of 0.4x0.6 cm and a thickness 5 mm, were investigated experimentally. Fluoroidethylenepropylene (FEP) was used as hydrophobic base coating material and %1, %2 and %3 graphene (FEP-G), graphite (FEP-C) and hexagonal boron-nitride (FEP-T) syntheses were used as composites. After measuring the contact angles of the surfaces and determining their hydrophobicity, dry and hydraulic friction tests were performed with a sensitive friction measuring apparatus. Contact angles for 1% composite FEP-C, FEP-G and FEP-T surfaces were measured as composite surfaces were measured as 790, 810 and 860, respectively, for 2% measured as1000, 1060, and 1250, respectively, and 1200, 1240 and 1330 for %3 respectively. It has been determined that hydrophobicity in the 1000-1330 contact angle range reduces the dry friction force by less than 1% and the hydraulic friction force by 10%-20%.