Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesi sıfır atık planlaması
Van Yüzüncü Yıl University campus zero waste planning
- Tez No: 712404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGÜVEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Artan nüfus, şehirleşme ve teknolojik yenilikler, yaşam standartlarının ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi; canlı hayatını tehdit eden olumsuz çevresel şartlara yol açarak doğal kaynakların hızla tükenmesine neden olmaktadır. Atıkların kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılması gelişmekte olan ülkelerin temel prensipleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yerleşkesinde oluşan atıkların, kaynağında ayrıştırılarak değerlendirilmesini sağlamak için sıfır atık projesinde gerekli alt yapının hazırlanması amaçlanmıştır. Ayrıca kampüs yerleşkesinde yer alan tüm bina ve yerleşim alanları belirlenerek bu alanlarda oluşan atık kategorileri belirlenip sınıflarına ayrıştırılmıştır. Kaynağında ayrıştırılması planlanan atıkların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı geri kazanım ve bertaraf tesislerine verilebilmesi amacıyla geçici olarak depolanacakları atık depo alanının planlanarak inşa edilmesi için gerekli tüm girişim planlamaları yapılmıştır. Sıfır Atık Yönetmeliği'nin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yerleşkesine Uygulanması ile, 0.50 ton metalin geri kazanılması, 0.50 ton atık camın geri kazanılması, 1.52 ton plastiğin geri kazanılması, 2.02 ton kâğıdın geri kazanılması hedef olarak belirlenmiştir. Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde sıfır atık projesine geçiş aşamasında bir kılavuz niteliği taşıyacaktır ve il içerisinde bulunan kurum/kuruluşlara ve ülkemizde bulunan üniversitelere örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Growing population, urbanization and technological innovations, changing living standards and consumption habits; It causes the rapid depletion of natural resources by causing adverse environmental conditions that threaten living life. Separating wastes at its source and bringing it into the economy is among the basic principles of developing countries. In this study, it is aimed to prepare the necessary infrastructure in the zero waste project in order to ensure that the wastes formed in the Van Yüzüncü Yıl University Campus are separated at their source and evaluated. In addition, all buildings and residential areas located on the campus were determined, and the waste categories generated in these areas were determined and separated into classes. All necessary initiative plans have been made for the planning and construction of the waste storage area where they will be temporarily stored in order to deliver the waste, which is planned to be separated at the source, to the licensed recovery and disposal facilities authorized by the Ministry of Environment and Urbanization. With the implementation of the Zero Waste Regulation on the Van Yüzüncü Yıl University Campus, it has been determined as the target to recover 0.50 tons of metal, to recycle 0.50 tons of waste glass, to recover 1.52 tons of plastic, and to recover 2.02 tons of paper.