Cresthaven şeftali çeşidinde AVG ve NAA uygulamalarının hasat önü dökümü ve meyve kalite kriterleri üzerine etkisi
The effect of AVG and NAA applications on preharvest drop and fruit quality characteristics in cresthaven peach cultivar
- Tez No: 712434
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada şeftali çöğürüne aşılı“Cresthaven”şeftali çeşidinde hasat önü dökümü ve meyve kalitesi üzerine Aminoetoksivinilglisin (AVG) ve Naftaline asetik asit (NAA) uygulamalarının etkisi incelenmiştir. Araştırmada tahmini hasattan 3 hafta önce ağaçlara farklı dozlarda AVG (100, 200, 300 ppm) ve NAA (10, 15, 20 ppm) uygulamaları yapılmıştır. AVG uygulamalarının kontrol ve NAA uygulamalarına göre hasadı 1 hafta geciktirdiği belirlenmiştir. Tüm uygulamalarda kümülatif döküm yüzdesi kontrol uygulamasına göre azalmıştır. Özellikle AVG verimi arttırmada NAA'ya göre daha etkili bulunmuştur. Araştırmada tüm uygulamaların meyve boyutu ve meyve ağırlığını artırdığı saptanmıştır. AVG uygulamaları meyve eti sertliğini arttırma konusunda oldukça etkili bulunmuştur. Meyve kabuk rengi değerlerinde gözle görülür bir fark olmamıştır. AVG uygulanan meyvelerde hasada doğru pH değeri azalmıştır. Özellikle AVG uygulamalarının solunum hızını yavaşlattığı ve buna bağlı olarak etilen üretimini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Aminoethoxyvinylglycine (AVG) and Naphthyl acetic acid (NAA) applications on preharvest drop and fruit quality of“Cresthaven”peach cultivar grafted on peach seedlings. In the study, different doses of AVG (100, 200, 300 ppm) and NAA (10, 15, 20 ppm) were applied on trees 3 weeks before the estimated harvest. It was determined that AVG applications delayed the harvest by 1 week compared to Control and NAA (Naphthalene Acetic Acid) applications. Cumulative drop decreased in all treatments. Especially, AVG was found to be more effective than NAA in increasing efficiency. Fruit size and fruit weight increased in all treatments in“Cresthaven”peach cultivar. AVG applications were found to be quite effective in increasing fruit flesh firmness. There was no noticeable difference in fruit skin color values. Harvest pH value decreased in AVG-treated fruits. It has been determined that especially AVG applications reduced the respiration rate and accordingly reduce ethylene production.