Biodentin'in rejeneratif endodontik tedavilerde farklı yapı iskeleleriyle beraber uygulanması sonrasında gelişen adaptasyon farklılıklarının mikro-BT ile incelenmesi
Investigation of root canal wall adaptation diffrences by micro-CT after application of biodentin with diffrent scaffolds in regenerative endodontic treatment
- Tez No: 712454
- Danışmanlar: PROF. DR. BADE SONAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, rejeneratif endodontik tedaviler (RET) esnasında kullanılan kalsiyum silikat içerikli bir materyalin (Biodentin), simüle edilmiş immatür dişlerde PRF (Platelet Rich Fibrin- Plateletten Zengin Fibrin) ve CollaPlug yapı iskeleleri ile uygulanmasının materyalin apikale olan hareketine etkisinin, yerleştirme sırasında eksternal boşluk oluşturma potansiyelinin ve materyalin yapı iskelesi ile temasta olan yüzeyindeki mikropörözitenin sadece pıhtı bırakılarak tasarlanan kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak mikro-BT cihazı ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada üst santral, üst-alt kanin, alt premolar ve üst lateral dişlerinden oluşan 48 adet çekilmiş diş biri kontrol grubu olmak üzere 3 gruba hacimleri eşit olarak dağıtılmıştır. İlk gruba (kontrol grubu) sadece kan konularak pıhtı oluşması sağlanmıştır. İkinci grupta kan pıhtısıyla beraber PRF (Plateletten Zengin Fibrin) uygulanmıştır. Üçüncü grupta ise kan pıhtısıyla beraber CollaPlug uygulanmıştır. Tüm gruplardaki her bir örneğe Biodentin materyali yerleştirilmiş ve materyalin sertleşmesinin ardından tüm örneklerin final restorasyonu cam iyonomer siman (CİS) ile yapılmıştır. Gruplar kullanılan Biodentin hacimleri açısından mikro-BT cihazı ile değerlendirilmiştir ve gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0,80). Gruplar oluşan eksternal boşlukların yüzdeleri açısından karşılaştırıldıklarında sadece pıhtının kullanıldığı kontrol grubunda PRF ve CollaPlug gruplarına göre istastistiksel açıdan anlamlı derecede daha yüksek oranda eksternal boşluk oluştuğu gösterilmiştir (p0,999). Biodentinin apikale uzanımı yönünden yapılan değerlendirme sonucunda kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde apikale uzanımın diğer iki gruba kıyasla daha fazla olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of the application of a calcium silicate-containing material (Biodentine) used during regenerative endodontic treatments with PRF and CollaPlug scaffolds in simulated immature teeth on the apical movement of the material, the potential for creating external spaces during placement and the microporosity on the surface of the material in contact with the scaffolds were investigated by micro-CT in comparison with the control group which was designed by leaving only the clot as a scaffold. In the study, 48 extracted teeth, consisting of upper central, upper-lower canine, lower premolar and upper lateral teeth, were distributed to 3 groups, one of which was the control group, with volume equalization. In the first group (control group), clot formation was ensured by putting only blood. In the second group, PRF (Platelet Rich Fibrin) was applied with blood clot. In the third group, CollaPlug was applied with blood clot. Biodentine was placed on each sample in all groups and all samples were sealed with glass ionomer cement (GIC) after hardening of the Biodentine material. The groups were evaluated with a micro-CT device in terms of the Biodentine volumes used, and no significant difference was found between the groups. (p=0.80) When the groups were compared in terms of the percentage of external voids formed, it was shown that a statistically significantly higher rate of external voids was formed in the control group in which only the clot was used, compared to the PRF and CollaPlug groups. (p0.999) As a result of the evaluation made in terms of apical extension of Biodentine, it was found that the apical extension of the control group was statistically significantly higher than the other two groups. In addition, it was determined that the Biodentine material showed a more apical movement tendency in the PRF group than in the CollaPlug group, which was statistically significant.