Ege üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi endodonti anabilim dalı'nda yapılmış rejeneratif endodontik tedavilerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of regenerative endodontic treatments performed in Ege University Faculty of Dentistry Department of Endodontics
- Tez No: 767524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİVAN TUĞBA TÜRK SOMER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Dişin ağız ortamına sürme aşamasında, çürük, travma ya da gelişimsel bozuklukları nedeniyle enfekte olması sonucu kök gelişimi durabilir. Kök gelişimi duraksadığında, ince kök kanal duvarları ve geniş apikal açıklığın olduğu durumlarda tedavi alternatiflerinden biri rejeneratif endodontik tedavidir. Rejeneratif endodontik tedavi ile semptomların giderilmesi, apikal açıklığın kapanması ve kökün gelişmesi hedeflenir. Çalışmamızda, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda 2018-2020 yılları arasında rejeneratif endodontik tedavi uygulanmış immatür dişlerin radyografik başarısını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, paralel film tutucu kullanılarak çekilen preoperatif ve kontrol radyograflarında apareyin radyoopak yansımasının olduğu 93 hastadaki 112 immatür diş dahil edildi. 52 tane dişte paralel film tutucusu başlangıç ve/veya bitiş radyograflarında belli olmadığı için çalışma dışı bırakıldı. Radyografiler, kök duvarlarının kalınlaşması, kök boyu uzaması ve lezyon iyileşmesi açısından ImageJ programı kullanılarak değerlendirildi. Ölçümler aynı operatör tarafından 3 kere tekrarlandı ve ortalamalar alındı. Apikal lezyonlardaki iyileşme PAİ skorlamasına göre değerlendirildi ve sınıflandırıldı. PAİ skorlaması 2 deneyimli endodontist tarafından yapıldı. PAİ skorunun azaldığı ve radyografiye göre PAİ 1 ve PAİ 2 değerlerini alan olgular iyileşmiş olarak kabul edildi. Skorun değişmediği ve kemik dansimetresinin aynı kaldığı olgular iyileşmekte olan olgular olarak tanımlandı. Skorun arttığı, PAİ 4 PAİ 5 değerlerini alan olgular ise başarısız olarak değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatisiksel analizleri IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, ABD) bilgisayar programında yapılmıştır. Gözlemciler arası uyum için kappa analizi kullanıldı. Verilerin dağılımını değerlendirmek için Kolmogorov-Simirnov testi kullanıldı. Anlamlılık değeri p:0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmada ortalama kontrol süresi 32.5 ay olarak bulundu. PAİ skorlamasına göre incelenen dişlerin %86,60'ı başarılı ve %8,03'ü iyileşmekte olan olarak bulunurken, %5,35'i başarısız olarak bulundu. Lezyon boyutundaki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Biodentine ve MTA'nın boy uzaması üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde biodentinin boy uzamasındaki etkisinin MTA'ya göre daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
AİM: Root development may be interrupted as a result of its infection due to dental caries, trauma, or development disorders during tooth eruption. One of the treatment options for immature teeth is regenerative endodontic treatment. The aim of the present study is to investigate the long-term radiographic success of regenerative treatments which were performed between 2018 March and 2020 March at Ege University School of Dentistry Department of Endodontics Material and Methods: A total of 112 teeth in 93 patients were included in the study. Inclusion criteria were the presence of initial and follow-up of parallel radiographs with a good-quality image of the radiograph holder. Root thickening, root lengthening, and apical lesion healing were investigated by the ImageJ program. All measurements were done by the same operator and repeated 3 times. Additionally, apical lesion healing was evaluated and compared by the 2 endodontist according to PAI index. Cases with decreased PAI score and those with PAI 1 and PAI 2 (PAI < 2) values according to radiographs were considered healed. Cases in which the PAI score did not change and the bone density remained the same or get dense were defined as those in recovery. Cases with an increased score of PAI 4 and PAI 5 were considered unsuccessful. Statistical analyzes of the obtained data were made in IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, USA) computer program. Kappa analysis was used for interobserver agreement. Kolmogorov-Smirnov test was used to evaluate the distribution of data. The significance value was determined as p: 0.05. Results: The mean follow-up period of cases was 32,5. While 86.60% of the examined cases were found to be successful and 8.03% to be recovering, 5.35% were found to be unsuccessful according to PAI scores.