Açık apeksli immatür daimi dişlerde uygulanan tedavi seçenekleri, kullanılan medikamanlar ve koronal bariyer materyallerinin kırılma dirençlerinin değerlendirilmesiin vitro araştırma
Evaluation of fracture resistance of treatment options, medications used and coronal barrier materials in immature permanent teeth with open apex in vitro research
  1. Tez No: 731168
  2. Yazar: DİLAN KOTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ARI AYDINBELGE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı açık apeksli immatür dişlerde uygulanan farklı tedavilerin, farklı medikamanların ve farklı koronal bariyer materyallerinin dişlerin kırılma direncine etkisini incelemektir. Çalışmamızda 150 örnek kullanılmış olup 15 diş pozitif kontrol grubu için hiçbir işlem uygulanmadan ayrılmıştır. Geriye kalan örnekler; standardizasyonu sağlamak amacıyla kron ve kök boyları eşitlenip, açık apeksli diş simülasyonu için peeso reamer ile genişletilmiştir. Preperasyonu yapılan 15 diş negatif kontrol grubu olarak tedavi uygulanmamak üzere ayrılmıştır. 15 örnek geleneksel apeksifikasyon tedavisi için, 3 ay boyunca kalsiyum hidroksit ile muamele edilip 3 ayın sonunda guta perka ile kanal dolumu gerçekleştirilmiştir. 15 diş tek seans apeksifikasyon tedavisi için 1 hafta boyunca kalsiyum hidroksit ile muamele edilip 1 haftanın sonunda MTA ile apikal tıkaç oluşturularak guta perka ile kanal dolumu yapılmıştır. Rejeneratif endodontik tedavi için rastgele seçilen 90 örnek ikiye ayrılıp 1 ay boyunca bir grup kalsiyum hidroksit diğer grup antibiyotik patı ile nemli ortamda bekletilmiştir. Bir ayın sonunda medikamanlar uzaklaştırılıp koronal bariyer materyali uygulanmak üzere her grup 3 ayrı gruba ayrılmıştır. Rastgele seçilen örneklere MTA, Biodentin ve CEM materyali uygulanmıştır. Her grup uygulanan tedavilerin ardından akrilik bloklara gömülerek açılı kırma aparatına yerleştirilip Universal Test Cihazında kırılmış kırıldıkları andaki değerler Newton(N), cinsinden kaydedilmiştir. Ayrıca kırılma seviyeleri restore edilebilirlik açısından kaydedilmiştir. Kırılma dirençleri değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Koronal bariyer materyali olarak MTA kullanılan kalsiyum hidroksit ve antibiyotik patı gruplarında kırılma direnci olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of different treatments, different medicaments and different coronal barrier materials on the fracture resistance of teeth in immature teeth with open apex. In our study, 150 samples were used and 15 teeth were separated without any treatment for the positive control group. The remaining examples are; In order to ensure standardization, crown and root lengths were equalized and enlarged with a peeso reamer for open apex tooth simulation. Fifteen prepared teeth were assigned as negative control group without treatment. For conventional apexification treatment, 15 samples were treated with calcium hydroxide for 3 months and filled with gutta percha after 3 months. 15 teeth were treated with calcium hydroxide for 1 week for a single session apexification treatment, and at the end of 1 week, apical plug was formed with MTA and canal filling with gutta percha. For regeneration, 90 randomly selected samples were divided into two and kept in a humid environment with one group of calcium hydroxide and the other group of antibiotic paste for 1 month. At the end of one month, the medicaments were removed and the coronal barrier material was applied, and each group was divided into 3 separate groups. MTA, Biodentin and CEM materials were applied to randomly selected samples. After the treatments, each group was embedded in acrylic blocks and placed in an angled crushing apparatus, and the values at the time of fracture were recorded in Newtons (N) in the Universal Test Device. Also, fracture levels were recorded for restorability. When the fracture resistances were evaluated, there was a significant difference between the groups as the (p 0.05). There was no significant difference in fracture resistance between calcium hydroxide and antibiotic paste groups using MTA as a coronal barrier material (p>0.05).