Kazak Türkçesinde sağlıkla ilgili söz varlığı
The presence of health-related words in Kazakh Turkish
  1. Tez No: 712480
  2. Yazar: ASHIRKULOV KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Kazak Türkçesinde sağlıkla ilgili söz varlığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Kazaklardaki geleneksel tedavi yöntemleri, Kazakların sağlık konusuna yaklaşımı, günümüzde Kazakistan'da sağlıkla ilgili durum ve çalışmalar da tez içerisinde ele alınmıştır. Sağlıkla ilgili kelime, tamlama, terim, deyim ve atasözleri madde başı olarak verilirken Türkiye Türkçesindeki karşılıkları da açıklamalı olarak verilmiştir. Madde başları Kazakçanın sözlükleri taranarak tespit edilmiştir. Daha iyi anlaşılması için madde başlarının geçtiği örnek cümleler de seçilmiştir. Sağlıkla ilgili kelimelerin istatistiği de yapılmıştır. Çalışmaya "sağlık'' ile ilgili kelimeler ve kullanım alanları için kısaltma bölümü eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to reveal the existence of health-related words in Kazakh Turkish. Traditional methods of treatment in Kazakhs, the approach of Kazakhs to the issue of health, the situation and studies related to health in Kazakhstan today are also discussed in the dissertation. The words, definitions, terms, idioms and proverb to health are given as per the article, while their equivalents in Turkish are given as annotated. The article heads were determined by scanning the dictionaries of Kazakh. For a better understanding, sample sentences in which the item heads are passed have also been selected. Statistics of words related to health have also been made. An abbreviation section for words related to "health' and their uses has been added to the study.