85 yaş ve üstü bireylerin yaşam deneyimleri: Bir sözlü tarih çalışması (Muğla örneği)
Life experiences of aged 85 years old and over individulas: An oral historical study (Example of Muğla)
  1. Tez No: 712486
  2. Yazar: TUĞBA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı, Muğla ili örneğinde, 85 yaş ve üzeri bireylerin uzun yaşamalarını sağlayan sosyo-kültürel faktörlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak ve bununla birlikte, uzun yaşamanın sosyo-kültürel nedenlerini ortaya koyacak teorik bir çerçevenin çizilmesidir. Muğla ilinde ömür beklentisi Türkiye ortalamasının 2 yıl üstünde olup yaşlı dostu bir kent olan Muğla'da uzun yaşamanın sosyo-kültürel nedenlerinin ortaya çıkarılması oldukça önemlidir. Bu doğrultuda araştırmamızın konusu da 85 yaş ve üstü bireylerin uzun yaşamalarının altında yatan faktörlerin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde 85 yaş ve üzeri bireylere yönelik, görgül araştırmalara dayanan son derece sınırlı çalışma olmakla birlikte Muğla ilinde bu tür bir çalışma bulunmamaktadır. Araştırma, Muğla da yaşamakta olan, ileri yaşlılar kategorisindeki 85 yaş ve üstü bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın literatür kısmında yaşlılık kavramına, yaşlılık teorilerine, ömür beklentisinin uzamasına ve ömür beklentisinin artmasıyla merak konusu olan uzun yaşam konusuna değinilmiştir. Çalışmanın yöntem kısmında sosyoloji alanında sıkça kullanılan nitel yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Buradan yola çıkarak 50 katılımcı ile sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerle birlikte eş zamanlı olarak verilerin analizi aşamasında gömülü teori yaklaşımı kullanılarak veriler kodlama işlemine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, görüşülen bireylerden elde edilen veriler doğrultusunda oluşturulan kodlamalar ile“Huzurlu ve Stressiz Yaşam”,“Düzenli Yaşam”,“ Sorunlar ve Zorluklar”,“Boş Zamanı Değerlendirme”ve“Kendini Geliştirme”başlıklı beş tema oluşturulmuştur. Bu temalar analiz kısmında detaylıca analiz edilmiştir ve sonuçları değerlendirilerek uzun yaşam üzerine teorik bir model sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the socio-cultural factors that enable individuals aged 85 and over to live longer in the example of Muğla province, and to draw a theoretical framework that will reveal the socio-cultural reasons for longevity. It is very important to reveal the socio-cultural reasons for longevity in Muğla, which is an elderly friendly city with a life expectancy of 2 years above Turkey's average. In this direction, the subject of our research is to reveal the factors underlying the longevity of individuals aged 85 and over. When the studies in the literature are examined, there is no such study in Muğla, although there is an extremely limited study based on empirical studies for individuals aged 85 and over. The research was carried out with individuals aged 85 and over in the advanced elderly category living in Muğla. In the literature part of the study, the concept of old age, the theories of old age, the prolongation of life expectancy and the subject of long life, which is a matter of curiosity with the increase in life expectancy, are mentioned. The qualitative methodology was used in this study. Based on this, oral history interviews were conducted with 50 interviewees. Simultaneously with these interviews, the data was coded using the grounded theory approach during the analysis of the data. As a result, five themes, titled“Peaceful and Stress-Free Life”,“Ordinary Life”,“Problems and Difficulties”,“Free Time”and“Self-Development”, were created with the coding created in line with the data obtained from the individuals interviewed. These themes were analyzed in detail in the analysis section and a theoretical model on longevity was presented by evaluating the results.