The impact of cognitive biases on consumer decision-making in e-commerce
E-ticarette bilişsel önyargıların tüketici karar verme süreci üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 712485
  2. Yazar: DAFINA BERISHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, insanların online alışveriş yaparken nasıl karar verdiklerini ve karar vermelerini etkileyen faktörlerin anlaşılmasına daha fazla katkıda bulunmayı amaçlamaktadır; daha spesifik olarak, bilişsel önyargıların e-ticarette tüketici kararları üzerindeki etkisi olarak tanımlanabilir. Ayrıca, tez, bilişsel önyargıların e-ticarette pazarlama mesajları olarak sunulup sunulmadığını anlamak için bir dizi bilişsel önyargıyı, yani anchoring, bandwagon effect, confirmation bias, decoy effect, framing, scarcity bias, and loss aversion açıklamayı ve araştırmayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak, e-ticaret platformlarının Kosova ve Türkiye'de yaşayan müşterilerin çevrimiçi karar verme süreci üzerindeki etkisini ve bu iki ülkeden katılımcıların farklılıklarını da incelemektedir. Bu çalışma için üç aşamalı bir araştırma süreci uygulanmıştır. İlk aşamada, bilişsel önyargılar ve online tüketici karar verme süreci hakkında ayrıntılı bir literatür araştırması yapılmasına üzerine odaklanıldı. İkinci aşama, farklı e-ticaret web sitelerinde online tüketicilerin bilişsel önyargılarına neden olabilecek pazarlama mesajları veya diğer promosyon unsurlarının örnekleri bulunmuştur. Araştırma sürecinin son aşamasında ise, araştırma anketinin geliştirilmesi sağlanmıştır. Son olarak, araştırmanın ana bulguları gelecekteki önerilerle birlikte sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute further to the understanding of how human beings make decisions and the factors that influence their decision-making while shopping online; more specifically, the impact of cognitive biases on consumer decision-making in e-commerce. Moreover, the thesis narrows further into explaining and researching a set of cognitive biases, namely anchoring, bandwagon effect, confirmation bias, decoy effect, framing, scarcity bias, and loss aversion, to understand whether cognitive biases presented as marketing messages in e-commerce platforms impact the online decision-making process of e-commerce shoppers living in Kosovo and Turkey, and the existing differences between the respondents from these two countries. A three-stage research process was implemented for this study. The first stage focused on conducting a detailed literature review on cognitive biases and the online consumer decision-making process. The second stage included finding examples of marketing messages or other promotional aspects on different e-commerce websites that possibly induce cognitive biases of the online consumers. The final stage of the research process included the development of the research survey. Last but not least, the main findings and conclusions are presented together with the future implications.