Uluslararası vergi ve bilgi değişim anlaşmaları çerçevesinde Türkiye'nin güncel durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the current situation of Turkey within the framework of international tax and information exchange agreements
  1. Tez No: 712494
  2. Yazar: ÇAĞLA KEŞKEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ÇETİN GERGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Artan küreselleşmenin etkisiyle meydana gelen uluslararası ticaret hacmindeki büyüme devletlerin vergisel işlemlerini de çeşitlendirmiştir. Farklı vergi türleri ortaya çıkarken aynı zamanda vergi kayıp ve kaçağını önlemeye yönelik yeni tedbirlere de ihtiyaç duyulmuştur. Devletler bu noktada iş birliğinin önemini anlayarak karşılıklı olarak pek çok iki taraflı vergi anlaşması imzalamışlardır. Ancak zamanla şirketler iki taraflı vergi anlaşmalarındaki boşluklardan yararlanarak vergiden kaçınmanın da yolunu bulabilmektedirler. Dünya üzerinde iki taraflı anlaşmaların sayılarının 3000'in üzerinde olması OECD'yi bu konuda tek ve genel geçer bir çok taraflı sözleşme hazırlamaya yöneltmiştir. OECD çok taraflı vergi anlaşmasını hazırlayarak hem iki taraflı vergi anlaşmalarındaki eksik yönleri kapatmış hem de problemlere daha hızlı ve etkin çözümler üreterek uluslararası vergi sorunlarına çözüm bulmaya çalışmıştır. Tez konumuz üç farklı başlık altında incelenmiş olup öncelikle vergi ve bilgi anlaşmalarıyla giriş yapılarak sonrasında çok taraflı vergi anlaşması maddeleri ve etkilerinden bahsedilmiştir. Ülke örnekleri açıklamasıyla da sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The growth in the volume of international trade, which has occured with the effect of increasing globalization, has also diversified the tax transactions of the states. While different tax types emerged, new measures were also needed to prevent tax loss and evasion. At this point, the states understood the importance of cooperation and signed many bilateral tax agreements. However, over time, companies are finding a way to avoid taxes by taking advantage of the gaps in bilateral tax agreements.Tha fact that the number of bilateral agreements in the world is over 3000 has led the OECD to prepare a single and universally accepted multilateral agreement on this issue. By preparing the multilateral tax treaty, OECD both closed the deficiencies in bilateral tax treaties and tried to find solutions to international tax problems by producing faster and more effective solutions to the problems. Our thesis topic has been examined under three different headings and firstly, tax and information agreements have been introduced, and then the articles and effects of multilateral tax agreements are mentioned. It is concluded with the explanation of country examples.