Doğum sonu dönemde fiziksel aktivite düzeyinin emzirme tutumuna etkisi
The effect of physical activity level on breastfeeding attitude in postpartum period
- Tez No: 712499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA BURCU YURTSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, doğum sonu dönemde fiziksel aktivite düzeyinin emzirme tutumuna etkisini incelemek amacıyla kesitsel tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; Eylül 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Suşehri Devlet Hastanesi çocuk polikliniğine başvuran, 6 hafta- 6 ay arası sağlıklı bebeğe sahip herhangi bir sağlık sorunu olmayan emziren tüm anneler arasından araştırmaya katılmayı kabul eden 100 anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, t testi, ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada annelerin %57'sinin gebelik öncesi ve gebelik döneminde, %64'ünün ise doğum sonu dönemde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir. Araştırmada; annelerin Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nden 470.09±316.64 puan aldıkları, doğum sonrası dönemde aktivite düzeylerinin düşük seviyede olduğu ve Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği'nden 108.91±13.58 puan aldıkları, doğum sonrası emzirme tutumlarının orta puanın üzerinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a cross-sectional descriptive study to examine the effect of physica lactivity level on breastfeeding attitude in the postpartum period. Research data; It was carried out with 100 mothers who accepted to participate in the study among all breastfeeding mothers who had healthy babies between 6 weeks and 6 month sand who applied to the pediatric outpatient clinic of Suşehri State Hospital between September 2019 and January 2020. The research data were obtained using the Personal Information Form, the Internatnal Physical Activity Questionnaire and the Breastfeeding Attitude Assessment Scale. In order to conduct the research, the permissions of the institution were obtained with the approval of the ethics committee. Descriptive statistics tests and number and percentage distributions using SPSS 23.0 program were used to evaluate the research data, t-test, ANOVA analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson Correlation analysis and Linear Regression analysis were used. In the study, 57% of mothers before and during pregnancy, It was determined that 64% of them did not do physical activity during the postpartum period.