Kadınların doğumda algıladıkları destekleyici bakımın doğum sonu ebeveynlik güveni ve davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of supportive care perceived by women at birth on postpartum parenting confidence and behavior
- Tez No: 877707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Doğumda verilen destekleyici bakım kadınların doğumhaneye gelmesinden doğum sonu sürece kadar devam eden ve birçok bakımın verildiği bir dönemdir. Bu dönemde kadınların fiziksel rahatlığının sağlanması, bilgi verilmesi, doğum korkularının ve stresin azaltılması gibi birçok uygulama yapılmaktadır. Doğumda verilen destekleyici bakım doğum sonu dönemde annelerin ebeveynlik güveninin artması ve olumlu davranışlar kazanılması açısından önemi büyüktür. Amaç: Kadınların doğumda algıladıkları destekleyici bakımın doğum sonu ebeveynlik güveni ve davranışına etkisini incelemektir. Gereç-Yöntem: Araştırma tanımlayıcı kesitsel türdedir. Araştırmanın evrenini Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumhaneye başvuran vajinal doğum yapmış kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 20 Nisan 2022 – 20 Nisan 2023 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 320 kadın oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlara doğumdan sonraki ilk 10 dakika yüz yüze görüşme ve gözlem yolu ile“Tanıtıcı Kişisel Bilgi Formu”,“Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği (DVDBİKAÖ)”,“Doğum Sonrası Ebeveynlik Davranışı Ölçeği(DSEDÖ)”ve“Karitane Ebeveyn Kendine Güven Ölçeği(KEKGÖ)”formları doldurulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde ''Statistical Package for Social (IBM SPSS) 24.0 ''programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama,“Independent Sample-t”,“ANOVA”,“Mann-Whitney U”,“Kruskal-Wallis H”test yöntemleri ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The care given at birth is a period that continues from the arrival of women to the delivery room until the postpartum period and many care is provided. Many practices are carried out in this period, such as maintaining the physical life of women and reducing information, birth fears and stress. The care provided at birth is of great importance in terms of increasing the parenting security of mothers at home after birth and gaining positive behaviors. Aim: The aim of this study is to examine the effect of supportive care perceived by women at birth on postpartum parenting trust and behavior. Materials-Methods: The research is of descriptive cross-sectional type. The population of the study consisted of women who gave birth normally to the Obstetrics and Gynecology Service and Delivery Room of Kütahya Health Sciences University (KSBU) Evliya Çelebi Training and Research Hospital. The scope of the research consisted of 320 women who met the criteria presented between April 20, 2022 and April 20, 2023.“Introductory Personal Information Form”,“Women's Perception of Supportive Care Given at Birth Scale (DVDBİKAÖ)”,“Postnatal Parenting Behavior Scale (PSEDÖ)”and“Postpartum Parenting Behavior Scale (PSEDÖ)”and Karitane Parental Self-Confidence Scale (KEKGÖ)“ forms were filled out. ”Statistical Package for Social (IBM SPSS) 24.0“ program was used in the analysis of the data obtained in the research. In the analysis of the data, number, percentage, average, ”Independent Sample-t“, ”ANOVA“, ”Mann-Whitney U“, ”Kruskal-Wallis H" test methods and Spearman method analysis were used.