Doğum sonu dönemde verilen hemşirelik bakımının ve e-mobil eğitimin doğum sonu fiziksel semptom ve emzirme özyeterliliğe etkisi
The effect of nursing care and e-mobile education given in the postpartition period on postpartition physical symptoms and breastfeeding self-efficiency
  1. Tez No: 798920
  2. Yazar: SEDA KARAÇAY YIKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Daha soBu araştırma doğum sonu dönemde verilen hemşirelik bakımının ve e-mobil eğitimin doğum sonu fiziksel semptom ve emzirme özyeterliliğe etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü girişimsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Türkiye'nin güneyinde bir ilde bulunan devlet hastanesinde vajinal yolla doğum yapan ve örneklem seçim kriterlerine uyan 75 (25 evde bakım, 25 kontrol ve 25 e-mobil eğitim) kadın alınmıştır. Evde bakım grubundaki kadınlara 8 kez ev ziyareti, e-mobil eğitim grubundaki kadınlara postpartum 1. günden başlanarak doğum sonu bakıma özgü geliştirilen mobil uygulama ile e-mobil eğitim hizmeti verilmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Postpartum Fiziksel Semptom Şiddeti Ölçeği ve Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ANOVA, Wilcoxon test, Kruskal-Wallis H test ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Evde bakım, e-mobil eğitim ve kontrol grubundaki kadınların doğum sonu 3.
Özet (Çeviri)
It was carried out as randomized controlled interventions study to This research has been implemented to be completed at the end and the birth age of e-mobile education occurs to young and mature self-efficacy. The data of the study were collected from patients75 women (25 home care, 25 control and 25 e-mobile training) who gave birth vaginally in a state hospital in a province in the south of Turkey and met the sample selection criteria were included in the study. The women in the home care group were given 8 home visits, and the women in the e-mobile education group were provided with e-mobile training services starting from the 1st postpartum day, with a mobile application developed specifically for postpartum care. The data of the study were collected using the Personal Information Form, the Postpartum Physical Symptom Severity Scale and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale (BSES). Descriptive statistics, ANOVA, Wilcoxon test, Kruskal-Wallis H test and Bonferroni correction were used to evaluate the data. Postpartum Physical Symptom Severity of women in the home care, e-mobile education and control groups at postpartum 3rd day, 1st week, 2nd week, 3rd week, 4th week, 5th week, 6th week and 7th week.