Turist rota optimizasyonu İstanbul örneği
Tourist route optimization the case of Istanbul
- Tez No: 712502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler, turizm sektörünün her geçen gün teknolojiyle daha fazla entegre olması sonucunu doğurmaktadır. Bu entegrasyonda tanıtım ve ziyaret planlaması konuları da önemli bir yer tutmakta ve bu konulardaki gelişmeler hem ziyaretçilere hem de küresel rekabet ortamında ülkelere önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan İstanbul'a gelen bir turist için Turist Gezi Planlama Problemi incelenmiştir. Çalışmada İstanbul'a gelen bir gezginin bütçe, zaman kısıtları, lokasyon tercihleri ile lokasyon kısıtları dikkate alınarak uygun bir gezi rotası ve bu rotaya ait ulaşım matrisinin belirlenmesi için metasezgisel algoritmalar kullanılmıştır. Lokasyonlar Google haritalarda en çok yorum alan ilk 50 turistik lokasyon olarak belirlenmiş ve yorum sayılarının normalizasyonu ile her lokasyon için bir skor belirlenmiştir. Lokasyon bilgileri ve ulaşım için gerçek veri seti oluşturulmuştur. Yerel arama, tavlama benzetimi, genetik algoritma ile tavlama benzetimi ve genetik algoritmanın birleştirilmesi ile oluşturulan hibrit algoritma rotada gezilen lokasyonların toplam skorunun maksimizasyonu amacıyla İstanbul'un gerçek veri setlerine uygulanmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmış olup, oluşturulan hibrit algoritmanın diğer algoritmalara göre kabul edilebilir süreler içerisinde daha iyi sonuçlar bulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developments in technology have resulted in more and more integration of the tourism industry with technology. In this integration, promotional and visiting planning issues are also important and the developments in these topics provide significant benefits to visitors and countries in the global competition environment. In this context, the tourist Trip Planning Problem was examined for a tourist coming to Istanbul, one of the most tourist attractions in the world. In this study, metaheuristic algorithms were used to determine a suitable travel route and the transportation matrix of this route, taking into account location constraints and the budget, time constraints, location preferences constraints of a traveler who came to Istanbul. Locations are set as the top 50 tourist locations that receive the most reviews on Google Maps and a score has been set for each location by normalizing the number of reviews. The real dataset for location information and transportation has been created. Local search algorithm, simulated annealing algorithm, genetic algorithm and hybrid algorithm created by combining simulated annealing and genetic algorithm was applied to real data sets of Istanbul in order to maximize the total score of the locations visited on the route. The results were compared statistically and it was seen that the hybrid algorithm found better results than other algorithms within acceptable times.