Sumac fibers for purification of malic acid contained in aqueous sumac extract
Su-bazlı sumak özütünde bulunan malik asidin saflaştırılması için sumak liflerinin kullanılması
  1. Tez No: 712520
  2. Yazar: NURBANU TANIŞ AYRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fenolik maddelerce zengin sumak (Rhus Coriaria) bitkisinin farklı kısımları farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Antosiyanin ve malik asit birçok bitkide bulunur ve sağlık için çok faydalıdır. Bu çalışmanın amacı, sumak meyvelerinin sulu özütünden antosiyanini soğurmak için sumak tanelerinin dış kabuklarından (perikarp) doğal lifler hazırlamak ve performanslarını test etmektir. Malik asit, sumak lifleri kullanarak sumak özütlerinden antosiyanini soğurmak suretiyle saflaştırıldı. Kolon kromatografisinde soğuran ve soğurulan olarak sırasıyla dört tip lif ve üç tip özüt kullanıldı. Soğurucular, 425-850 µm, 850 µm-1 mm ve 1-2 mm parçacık boyutu aralığındaki sumak lifleri ile sentetik reçinedir (XAD7HP). Soğurulanlar ise, ultrasona tabi tutulan, tutulmayan ve kristalleşmesi muhtemel olan sumak özütleridir. Hazırlanan kolonlarda sumak liflerinin antosiyanini seçici olarak soğurduğu gözlemlendi. Sumak liflerinin nem içeriği, su tutma kapasitesi ve su aktivitesi sırasıyla %5.41, %154,7 ve 0.437 olarak belirlendi. Asetillenmiş liflerin ise su tutma kapasitesi, yağ tutma kapasitesi, su aktivitesi ve ağırlık kazancı sırasıyla %36,2, %16,5, 0.375 ve %4,16 olarak bulundu. Kolon kromatografisinde ayrıştırılan süpernatanlar kristalleştirildi ve F-TIR ile GC-MS cihazlarında analiz edildi. Kristallerdeki malik asit saflığının %97,6 olduğu belirlendi. Kolon kromatografisinde kullanılan antosiyanin ve fenolik maddeler etil alkolde geri kazanıldı. Kolon kromatografisinde soğurulan toplam monomerik antosiyanin miktarı ve toplam fenolik madde miktarı sırasıyla pH farkı ve Folin-Ciocalteu yöntemleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Different parts of the sumac (Rhus Coriaria) plant, rich in phenolic substances, are used for different purposes. Anthocyanin and malic acid are found in many plants and are very beneficial for health. The aim of this study is to prepare natural fibers from sumac pericarps to absorb anthocyanin from the aqueous extract of sumac berries and to test their performance. Malic acid was purified by adsorbing anthocyanin from sumac extracts using sumac fibers. Four types of fibers and three types of extracts were used as absorbers and adsorbents respectively in column chromatography. These are sumac fibers in a particle size range of 425-850 µm, 850 µm-1 mm and 1-2 mm, and a synthetic resin (XAD7HP). Sumac extracts are those treated with ultrasound, untreated, and those likely to crystallize. It was observed that sumac fibers selectively absorb anthocyanin in the prepared columns. The moisture content, the water holding capacity, and the water activity of sumac fibers were 5.41%, 154.7%, and 0.437 respectively. Water holding capacity, oil holding capacity, water activity, and weight gain of the acetylated fibers were 36.2%, 16.5%, 0.375, and 4.16% respectively. The supernatants eluted in column chromatography were crystallized, and analyzed by FTIR and GC-MS. The purity of malic acid in the crystals was determined to be 97.6%. Anthocyanin and phenolic substances used in column chromatography were recovered in ethyl alcohol. The total amount of monomeric anthocyanin and the total amount of phenolic substances adsorbed in column chromatography were determined by the pH difference and Folin-Ciocalteu methods respectively.