Eskişehir/Kayakent beldesi ve çevresinde geleneksel dokumacılık ve dokuma çeşitleri
Traditional weaving and weave products in Eskişehir/Kayakent area
  1. Tez No: 94779
  2. Yazar: HAVVA AYKIT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT GÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Folklore
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Aykıt özmen, Havva:“Eskişehir/Kayakent Beldesi ve Çevresin de Geleneksel Dokumacılık ve Dokuma Ürünleri.”Yüksek Lisans Tezi. (Danışman: Yard. Doç. Dr. Atilla Erden), 133 sayfa. Araştırmaya Eskişehir/Kayakent yöresinde geleneksel do kumacılığın boyutlarını çizmek, ekonomik ve kültürel yönleri ni ortaya koyabilmek amacıyla başlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümü yazılı kaynaklardan edinilen bilgiler aracılığı ile oluşturuldu. Gene İde halk sanatları, özelde ise dokummacılık ve dokuma ürünlerine değinilerek konu hakkında geniş bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu bilgiler bir bakıma alan araştırmasına yol göstermekte ve alana ait bilgi leri tamamlamaktadır. İkinci bölümde ise alan araştırması sonucu elde edilen bilgiler sunulmaktadır. Eskişehir 'de geleneksel dokuma üreti minin Günyüzü ve Sivrihisar köyleri ile Kayakent beldesinde halen devam ettiği tespit edilmiştir. Toplam 87 kaynak kişi ile görüşme sağlandı ve edinilen bilgiler fotoğraflarla des teklenmeye çalışıldı. Hemen hemen her evde dokuma tezgâhı ol masına karşın çok sayıda tezgâh kullanımdan kaldırılmakta ve dokumacı sayısı giderek azalmaktadır. Yörede dokuma ürünlerin den kilim, cicim, zili ve sumak türü dokumalar üretilmekte, düz dokuma, kimlim ve oyulgama adı altında üç tür teknik ola rak adlandırılmaktadır. Dokuma hammaddesi olan yün ipler ise dışarıdan temin edilmekte olduğundan boyama işlemi yapılma makta, doâal boya kullanımı bir kaç kişi tarafından denenmek tedir.Dokumacılık geleneksel eâitim yoluyla öğretilmekte,açılan kurslara gençler tarafından ilgi gösterilmemektedir. Dokuma ürünlerinden çoğunlukla kilim ve seccade türü yaygılar üretilmekte, kullanımdan kalkan bazı ürünler ise de ğişik alanlarda kullanılmaktadır. Zili, cicim ve sumak türleri oyulgama tekniğinin zorluğu nedeniyle çok az sayıda dokumacı bu tekniği bilmekte ve artık dokumamakt adı r lar.Bazı dokuma türleri yörede motif adları ile tanınmakta ve dokunan çoğu motif hayvanlarla ilgili adlarla adlandırılmaktadır. Yörede dokumacılık her geleneksel faaliyet gibi varlığı nı sürdürmek için bu alandaki sanayi ürünleri ile rekabet et meye çalışmaktadır. Ne var ki bu ürünler özellikle halı gibi sanayi ürünleriyle değiş tokuş yapılarak elden çıkarılmakta, yenisi üretilmediği gibi dokuma çeşitleri de giderek azalmak tadır.Dokumacılığı geliştirme çabaları da kısır çabalar ola rak kalmakta ve uzun ömürlü planlar olamadığından amaçlarına ulaşamamaktadır. Yeni üretilen ürünlerde ise kalite sorunları kendini göstermektedir. Yörede bir ekonomik gelir aracı olan geleneksel dokuma cılık taleplerin giderek azalması ile dokumacıların ancak kendi ihtiyaçları için üretmelerine neden olmaktadır. Böylece de dokumacılar giderek azalmakta ve bu isle uğraşanlar ekono mik gelir tatminsizliği ile karsı karsıya kalmaktadır. Eu du rum geleneksel dokumacılığın sorunlarının gelecekte de devam edeceğinin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
ENGLtSH SUMMARY Aykıt özmen, Havva:“Traditional Weaving And Weave Products in Eskisehir/Kayakent Area.”Thesis of M.B.A. ( Advisor: Erden, Asist. Doç. Dr. Atilla ) 133 ps. Whether their functions or characteristics in reflecting and way of life of our culture in the textile industry is a very important indicator.They are playing the role of a brid ge from the past up today and from oday up tomorrow. Leaving by agriculture instead of breeding made rural tewtile industry loose a lot (from is a importance).With the uses of new technologies and sythetic fibres the following new conception has been raised:“Because of the strength of the synthetic fibres there is no more need to spend more time to produce as before.”Of course these happenings brought together with the daunt by not to be able to produce the high quality products and not being able to competition with the industrial product. The rural producers while spending a lot of their time they can not gain enough, so by the time they begin to toose the quality of their production. So because of all those reasons and principally because of economic rea--. sons the trials for survinving the rural tewtile industry couldn't benefit and continue. And thus, there is still no conclusions. tn the other hand the protections and the estimations of hand made textile productions works are still restricted to be personal works. Even if we know that there are organisa tions and foundations concerning the restorations or the pro-tec t ion of old hand made textile productions, it olso should be known that there is oalso a big disorder and no bady do know the destiny of these old handcrafts productions. As a job this kind of textile industry couldn't develop it self and that way had to stay for the moment in the self consumed production level. The reason of this kind of economy is staying in majority self closed because of the marketing systems and area. Such as everyting were, is and will going in closed economy comprehension. In today's economcs situation to only product is not enough. Anyway that's its supposed to be. The new phenomena is in fact to find markets to the products and to know how to appraise them. The zeal of openning to ru ral market to out side is still remainning insufficient. And especially when he has to support on his shoulder the hard work to sustain the tourism domain, as if it was a magical stick. I think that so will pay our dest to which we own to the future. Because the textile production as one of the examples of ancient handcraft's lost in many communities. But in our country it has been surviving by fighting against all negative conditions. It is a duty and debt to bring out the rural textile production to the new generations. Textile production is one of the most important human culture.lt is a duty human being as well as the related istablishments.