Fotoğrafta hakikate yaklaşma çabaları optik gerçekliğin bir adım ötesinde Sebastião Salgado'nun Göçler projesi üzerine bir inceleme
Efforts on approaching truth on photograph one step ahead of optical reality a study on Sebastião Salgado's 'Migrations' project
  1. Tez No: 712571
  2. Yazar: MEHMET İLBAYSÖZÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
1839'da Fransa'da halka duyurulmasından bu yana fotoğraf, doğanın birebir kaydı olarak kabul edilmiş, belge ve gerçeklik değeri daha en başından kendisine verilmiştir. Optiğin olanaklarını kullanarak karşısındaki dünyayı olduğu gibi kayda geçirmesine rağmen, kendisini icat eden ve arzuları doğrultusunda kullanan insanın elinde, zaman zaman hayal gücünü görselleştirmiş, zaman zaman da kartvizitinde yazan gerçeğin temsilcisi ünvanının arkasına sığınarak manipülasyonlara alet olmuştur. Bu çalışma fotoğrafın optik nesnelliğini ve üreticisinden ve tüketicisinden kaynaklanan öznelliğini temel alarak fotoğrafın gerçek ve hakikati ne kadar sunabildiğini tartışmıştır. Söz konusu tartışma çerçevesinde bağımsız belgesel fotoğrafçı Sebastião Salgado'nun Göçler projesi incelenerek, uzun soluklu projelere imza atan bir belgesel fotoğrafçının hakikati ne derecede görselleştirebildiği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since its public announcement in France in 1839, the photograph has been accepted as a literal record of nature, and its document and reality value has been given to it from the very beginning. Although it recorded the world before its view as it is by using the possibilities of optics, in the hands of human beings who invented and used it for their desires, it sometimes visualized the imagination and sometimes became a manipulation tool hiding behind the title of representative of reality. Based on the optical objectivity of a photograph and its subjectivity originating from the producer and consumer, this study will discuss how much the photograph can present reality and the truth. Within the framework of the discussion in question, the 'Migrations' project of independent documentary photographer Sebastião Salgado will be examined, and it will be discussed to what extent a documentary photographer, who has signed off on long-term projects, can visualize the truth.