Geçiş ekonomilerinde kayıtdışı ekonomi ve yolsuzluk
Informal economy and corruption in transition economies
  1. Tez No: 712574
  2. Yazar: MUHAMMET ATAMYRADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ⅩⅩ yüzyılın sonlarına doğru Sovyetler Birliğinde meydana gelen durgunluk sonucunda, Sovyetlerin uydu devletleri diye tanımlanan Orta ve Doğu Avrupa'daki komünist rejimlerin iç işlerine karışmaktan uzak durduğu ve kendi iç sorunlarına odaklandığı yıllar olmuştur. İkinci Dünya Savaşının sonunda Sovyetlerin işgaline uğramış ve sonrasında Sovyetlerin askeri desteğiyle ayakta duran bu rejimler yüzyılın sonunda 1880'li yılların sonunda teker teker yıkılmışlardır. 1991 yılının Aralık ayında ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği resmen dağılmıştır. Tüm bunların sonucunda merkezi planlamadan piyasa ekonomisine geçiş süreci oldukça zor olmuştur. Geçiş Ekonomilerini performansı birkaç nedenden ötürü beklentilerin gerisinde kalmıştır. Bu ülkelerin ekonomik performansları kısa sürede gelişmiş batı ülkeler seviyesini yakalayacağı zannedilmişti, geçişle ilgili ekonomik sorunlar büyük ölçüde hafife alınmıştı, ülke politikacıları birkaç şüpheli seçim yaptılar. Bu çalışmada geçiş ekonomilerinin ilk onlu yıllardaki stratejileri ve sonuçlarının değerlendirilmesi ve bu ekonomilerin karşılaştığı başlıca zorlukların ana hatları sunulmuştur. Bu ekonomilerin geçiş sürecine, kayıt dışı ekonomi, yolsuzluk, şeffaflık ve kurumsal yönetişim verileri üzerinden değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the ⅩⅩ century, as a result of the stagnation in the Soviet Union, there were years when the Soviets avoided interfering with the internal affairs of the communist regimes in Central and Eastern Europe, which were defined as satellite states, and focused on their own internal problems. These regimes, which were occupied by the Soviets at the end of the Second World War and then survived with the military support of the Soviets, collapsed one by one at the end of the century in the late 1880s. In December 1991, the Union of Soviet Socialist Republics was officially dissolved. As a result of all this, the transition from central planning to a market economy has been difficult. Transition Economies performance fell short of expectations for several reasons. It was thought that the economic performance of these countries would soon reach the level of developed western countries, the economic problems related to the transition were largely underestimated, the country's politicians made a few questionable elections. This paper presents the strategies and results of transition economies in the first decades and outlines the main challenges faced by these economies. The transition process of these economies has been evaluated through the informal economy, corruption, transparency and corporate governance data.