Kamu iç borçlanmasının finansal gelişme üzerindeki etkisi: Avrupa Birliği geçiş ekonomileri örneği
Impact of domestic public borrowing on financial development: Evidence from European Union transition economies
- Tez No: 660838
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Finans sektörü ekonomik büyüme ve kalkınma, vergi gelirleri, doğrudan yabancı sermaye yatırımları, kayıt dışı ekonomi, gelir dağılımı ve yoksulluk başta olmak üzere çok sayıda ekonomik değişkenin önemli bir belirleyicisidir. Finans sektörünün söz konusu ekonomik etkileri dikkate alındığında finans sektörünün gelişiminin belirleyicilerinin tespit edilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada ikinci nesil eşbütünleşme ve nedensellik analizleri kullanılarak 1996-2017 döneminde kurumsal ve ekonomik bir dönüşüm geçiren Avrupa Birliği geçiş ekonomilerinde kamu iç borçlanması ile birlikte doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve işçi dövizlerinin finansal gelişme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ekonometrik analiz kapsamında nedensellik analizi, kamu iç borçlanmasının finansal gelişme üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer yandan, eşbütünleşme analizi ile uzun dönemde güvenli varlık (safe asset) ve tembel banka (lazy bank) görüşlerini destekleyen bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca, doğrudan yabancı sermaye yatırım girişleri ile işçi dövizlerinin uzun dönemde finans sektörünün gelişimi üzerinde zayıf pozitif etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial sector is an important determinant of many economic variables including economic growth and development, tax revenues, foreign direct investments, shadow economy, income distribution and poverty. Considering the aforementioned economic impacts of financial sector, it is crucial to determine the determinants of the financial sector development. In this study, by applying second generation cointegration and causality analyses, the impact of domestic public borrowing with foreign direct investment inflows and remittances on financial development over the period 1996-2017 in European Union transition economies which underwent an institutional and economic transformation has been investigated. Within the scope of the econometric analysis, the causality analysis reveals that domestic public borrowing has a significant effect on financial development. On the other hand, the cointegration analysis has revealed findings supporting both the safe asset view and the lazy bank view. In addition, in the long run, a positive weak impact of foreign direct investments inflows and remittances on financial sector development has been revealed.