İdiyopatik pulmoner fibrozis tanılı hastalarda akciğer kanseri geliştirme risk faktörleri: Retrospektif gözlemsel çalışma
Lung cancer development risk factors in patients with idiopathic pulmonary fibrosis: A retrospective observational study
  1. Tez No: 712600
  2. Yazar: NAZLI DENİZ ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN MOĞULKOÇ BISHOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) hastalarına akciğer kanseri eşlik etmesi İPF'de kötü prognoz ve yüksek mortalite ile ilişkilidir. Bu nedenle İPF hastalarında akciğer kanseri gelişmesini önlemek ya da erken tanısı koyarak tedavi edebilmek önemlidir. Bu çalışmanın primer amacı hangi İPF hastalarının akciğer kanseri geliştirme riski altıda olduğunu belirlemektir. Çalışmanın sekonder amaçları ise; İPF hastalarında akciğer kanseri insidansı, sağkalım, tümörün patolojik tipi, evresi, anatomik lokalizasyonu ile tedavi verilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı İnterstisyel Akciğer Hastalığı ve Pulmoner Hipertansiyon Bölümünde Ocak 2008-Ağustos 2021 tarihleri arasında izlenen, disiplinler arası tartışma ile İPF tanısı alan 736 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: İPF hastalarının 96'sında (%13) akciğer kanseri saptanmıştır. Sadece İPF tanılı hastalar Grup 1, İPF ve akciğer kanseri olan hastalar Grup 2 olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Concomitant lung cancer in IPF patients is associated with a worse prognosis and higher mortality. Therefore, it is important to prevent the development of lung cancer in patients with IPF, or to diagnose and treat early. The primary aim of this study was to determine which IPF patients are at risk of developing lung cancer. The secondary aims of the study were; lung cancer incidence in IPF, comparison of survival, pathological type, stage, anatomical localization of the tumor and treatment data in IPF patients. Material and Methods: The data of 736 patients diagnosed with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) through multidisciplinary discussion and followed up in Ege University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, Interstitial Lung Disease and Pulmonary Hypertension Section, between January 2008 and August 2021, were analyzed retrospectively Results: Lung cancer was identified in 96 (13%) of the patients with IPF. Patients with only IPF were designated as group 1, and patients with IPF and lung cancer were designated as group 2.