Türkiye yenilenebilir enerji dirençliliğinin incelenmesi
Investigation of Turkeys renewable energy resilience
- Tez No: 712601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHA ORÇUN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Enerji Bakanlığı Enerji Atlasları verileri vasıtası ile Türkiye'de il bazında her bir yenilenebilir enerji kaynağının potansiyel miktarı belirlenmeye çalışılmış ve her bir enerji tipi için Türkiye enerji potansiyelleri haritası oluşturulmuştur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'nun Ocak 2021 enerji tüketim verileri ışığında bu potansiyellere karşılık her bir enerji tipi için enerji dirençliliği hesaplanmıştır. Hesaplanan dirençliliklerin alt ve üst sınırları arasında yapılan korelasyon ile yeni ve özgün bir endeks olan Türkiye Enerji Dirençlilik Endeksi (EDE) oluşturulmuş ve kentlere göre 1-7 değerleri arasında puanlanmıştır. Yapılan çalışma ile ülkenin var olan enerji dinamiklerinin olumsuz bir koşulda ya da yenilenebilir enerji kaynaklarının küresel ısınma, mevsimsel değişimler ile ne ölçüde etkilenebileceği ve bu değişimler karşısında hayatta kalma olanakları da ortaya çıkacaktır. Nüfus ve sanayide yayılma dürtüsü, %64'lük bir oranla çalışmanın sonuçlarından görülmektedir. Türkiye'deki şehirler dirençlilik endeksine 1 ila 3 arasında enerji direncine sahipken, şehirlerin sadece %3.7'si EDE'nin 7. seviyesindedir. Türkiye'de karşılaşılan entegrasyon sorunlarının bir sonucu olarak yenilenebilir enerji değişkenlerinin mevcut payına göre ülke genelinde yenilenebilir enerjiye bağımlılık ve dirençlilik faktörü düzeyi ikinci sırada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential amount of each renewable energy source on a provincial basis in Turkey was tried to be determined by means of the Energy Atlas data of the Ministry of Energy and a map of Turkey's energy potentials was created for each energy type. In the light of January 2021 energy consumption data of the Energy Market Regulatory Authority (EMRA), energy resistance was calculated for each energy type against these potentials. The Turkish Energy Resilience Index (EDE), a new and unique index, was created with the correlation between the lower and upper limits of the calculated resistivities and scored between 1-7 according to the cities. The study will reveal the extent to which the existing energy dynamics of the country can be affected by a negative condition or the renewable energy resources with global warming, seasonal changes, and the possibilities of survival in the face of these changes. The impulse to spread in population and industry is seen from the results of the study with a rate of 64%. Cities in Turkey have a resilience index between 1 and 3 with energy resistance, while only 3.7% of cities are at level 7 of the EDE. As a result of the integration problems encountered in Turkey, according to the current share of renewable energy variables, the level of dependence on renewable energy and resilience factor ranks second throughout the country.