Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 40-65 yaş arası bireylerde kardiyovasküler risk değerlendirmesi
Assessment of cardiovascular risk in individuals aged 40-65 registered to Tuzla Education Family Health Center
  1. Tez No: 712608
  2. Yazar: SAFİYE CİVEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş ve Amaç: Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar günümüzde en önemli ve önlenebilir ölüm nedenleri arasındadır. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde kardiyovasküler hastalık (KVH) riski yüksek olan bireyleri saptamak, erken dönemde hastalığın gelişmesini önlemek ve yüksek riskli bireyleri takip etmek aile hekimlerinin önemli görevlerinden biridir. Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MÜPEAH) Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı daha önce KAH, inme tanısı almamış bireylerin önemli bir ölüm, engellilik ve ekonomik yüke sebep olup kardiyometabolik bozukluğa yol açan kardiyovasküler hastalık risk faktörleri düzeyini belirlemek ve kardiyak risk skorunu SCORE (HDL-kolesterol içeren ve içermeyen versiyonları) ve WHO/ISH (laboratuvar gerektiren ve gerektirmeyen versiyonları) risk değerlendirme ölçeklerine göre hesaplamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda kullanılan risk değerlendirme ölçeklerinin karşılaştırılması ile tanımlanan riskli gruplara gerekli yönlendirmelerde bulunulup, gerekli durumlarda bu gruplar üzerinde riskin düşürülmesine yönelik müdahale çalışmaları planlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 40-65 yaş arası bireyler (n= 2529) oluşturmaktadır. Bu evren %3 hata payı, %80 güven düzeyinde, sıklığı bilinmeyen durumlar için uygulanan %50 sıklık olarak kabul edildiğinde, temsil edebilmek için ulaşmamız gereken örneklem büyüklüğü 387 olarak hesaplanmıştır. Ulaşılan kişilerin %40 yanıtsızlık ve ortalama %7 KVH sıklığı tahminiyle 577 kişinin çalışmaya dâhil edilmesi planlandı [1]. Çalışmaya 493 kişi dahil edilebilmiştir. COVID–19 pandemi süreci göz önüne alınarak; maske-mesafe ve temizlik kurallarına riayet edilerek katılımcılar farklı zaman dilimlerinde, tek tek alınarak ilk giriş anından itibaren dezenfeksiyon şartları
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Atherosclerotic cardiovascular diseases are among the most important and preventable causes of death today. In developing countries such as our country, it is one of the important duties of family physicians to identify individuals at high risk of cardiovascular disease (CVD), to prevent the progression of the disease in the early period, and to follow up high-risk individuals. The aim of this study was to determine the level of cardiovascular disease risk factors that cause cardiometabolic disorder and a significant death, disability and economic burden in individuals who have not been diagnosed with CAD, stroke before, and who are registered to Marmara University Pendik Training and Research Hospital (MÜPEAH) Tuzla Education Family Health Center and their cardiac risk factors. It was performed to calculate the score according to the SCORE (with and without HDL-cholesterol versions) and WHO/ISH (with and without laboratory versions) risk assessment scales. As a result of the study, it was aimed to provide necessary guidance to the risky groups defined by the comparison of the risk assessment scales used, and to plan intervention studies to reduce the risk on these groups when necessary. Method: The research is a cross-sectional descriptive study. The population of the research consists of individuals (n= 2529) between the ages of 40-65 registered in Tuzla Education Family Health Center affiliated to Marmara University Pendik Training and Research Hospital. When this universe is accepted as 3% margin of error, 80% confidence level, 50% frequency applied for situations with unknown frequency, the sample size we need to reach in order to be able to represent it is calculated as 387. It was planned to include 577 people in the study, with an estimate of 40% unresponsiveness and an average CVD frequency of 7% [1]. 493 people were included