Bir Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı kadınların meme ve serviks kanseri taramalarına uyumları ve katılımını etkileyen faktörler
Factors affecting compliance and participation in breast and cervical cancer screenings among women registered at An Educational Family Health Center
  1. Tez No: 963583
  2. Yazar: ATİKE İSMİNUR TAŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA CÖBEK ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde kadınlarda önemli sağlık problemi olan, önlenebilir hastalıkların başında yer alan meme ve serviks kanserinden korunmak tarama testleriyle mümkündür. Ülkemizde Aile Sağlığı Merkezleri ile Kanser Erken Tarama, Teşhis ve Eğitim Merkezleri'nde (KETEM) eşgüdümlü olarak yürütülen kanser tarama programları uygulanmaktadır. Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik EAH Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı kadınların birinci basamak sağlık hizmetlerinde yapılan meme ve serviks kanser taramalarına katılım durumları, telefon ve SMS yoluyla taramalara davet edilen kadınların taramalara uyumları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç/Yöntem: Kesitsel analitik tipte olan araştırmaya, Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 30-69 yaş arası tüm kadınlar (N=2672) dahil edilmiştir. Kadınlara bir ay arayla hatırlatıcı iki SMS gönderilmiştir. İletişim bilgilerine ulaşılan bu kadınlardan 839'una araştırmacı tarafından en az 2 defa aranma sonrasında ulaşılmış araştırmaya katılmayı kabul edenlerin meme ve serviks kanser taramaları ile durumları, tarama yaptırma/yaptırmama nedenleri öğrenilmiştir. Kanser tarama testleri eksik olan kadınlar ASM'ye davet edilerek yüz yüze görüşme yoluyla Veri Toplama Formu, Champion Sağlık İnanç Modeli'nin 5 alt boyutu (duyarlılık, önemseme/ciddiyet, sağlık motivasyonu, mamografi yararları, mamografi engelleri) ve Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama süreci eksiksiz tamamlanmış olan 248 kadın bulunmaktadır. Meme ve serviks kanser taraması yaptırmayı kabul eden kadınların smear testi araştırmacı tarafından alınmış olup, mamografi için kadınlar KETEM'e yönlendirilerek randevuları alınmıştır. Gail Modeli kullanılarak kadınların 5 yıllık ve yaşam boyu meme kanseri risk düzeyleri hesaplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde değerleri, ortalamastandart sapma, minimum ve maksimum değerleri ile verilmiştir. Karşılaştırmalı istatistiklerde kategorik veriler için Ki-kare testi, sürekli veriler için ikili gruplarda T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Protection from breast and cervical cancer, which are among the leading preventable diseases and are important health problems for women in the world and in our country, is possible with screening tests. In our country, cancer screening programs are implemented in coordination with Family Health Centers and KETEM. This study was conducted to determine the participation status of women registered at Marmara University Pendik EAH Tuzla Education Family Health Center in breast and cervical cancer screenings conducted in primary health care services, the compliance of women invited to screenings via phone and SMS and the affecting factors. Material/Method: All women between the ages of 30-69 registered at Tuzla Education Family Health Center were included in the cross-sectional analytical study. The women whose contact information was reached were called by the researcher and their status of having/not having breast and cervical cancer screenings was questioned. Two reminder SMSs were sent to the women at one-month intervals. 248 women participated in the study. Women with missing cancer screening tests were invited to Family Health Center and a Data Collection Form, Champion Health Belief Model (sensitivity, importance/seriousness, health motivation, mammography benefits, mammography barriers) and the Attitude Scale Regarding Early Diagnosis of Cervical Cancer were applied through face-to-face interviews. The smear test of women who accepted to have breast and cervical cancer screening was taken by the researcher and women were directed to KETEM for mammography. Using the Gail Model, women's 5-year and lifetime breast cancer risk levels were calculated. In the analysis of the data; descriptive statistics are given with numbers, percentage values, meanstandard deviation, minimum and maximum values. In comparative 13 statistics, Chi-square test was used for categorical data and T-test in paired groups for continuous data.