Miyokart perfüzyon sintigrafisi ile iskemi saptanmış hastalarda eritrosit dağılım hacmi değerinin kritik koroner arter hastalığı ile ilişkisi
The relationship between erythrocyte distribution volume and critical coronary artery disease in patients with ischemia detected by myocardial perfusion scintigraphy.
- Tez No: 712612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAKAN DİNÇKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Günlük pratikte sıklıkla kullanmakta olduğumuz RDW'nin kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğu saptanmıştır. Bizim yaptığımız çalışmada MPS ile iskemi saptanmış hastalarda RDW değerinin koroner arter darlığı açısından pozitif öngörücülüğe katkısı araştırıldı. Metot ve Sonuç: Biz çalışmamızda MPS ile iskemi araştırması yapılıp sonrasında koroner anjiyo yapılan hastaların RDW yüksekliği ile iskemi arasındaki ilişki araştırıldı. Hasta verileri, hastane kayıtlarından alındı. Retrospektif olarak yaptığımız çalışmaya 130'u erkek 222 hasta alındı. Hastaların RDW, kreatinin, hemoglobin, MCV, LDL, trigliserid TSH değerleri araştırıldı, hastaların koroner anjiyoları izlenerek en az bir arterde %50'den fazla darlıklar anlamlı kabul edildi. Hastaların MPS raporları hastane kayıtlarından alındı. Çalışmaya alınan hastaların 208'inde MPS'de iskemi saptanırken, 14 hastanın MPS'si normaldi. Çalışmada RDW ile koroner anlamlı darlık arasında ilişki saptandı. (P = 0,04). MPS'si pozitif hastalarda RDW değerine bakıldığında pozitif öngördürücülük %83 saptandı. Tartışma: Bizim çalışmamızda RDW ile koroner anlamlı darlık arasında ilişki saptadı, RDW'nin, MPS'nin anlamlılık oranını artırdığı görüldü. MPS ile iskemi araştırması yapılıp iskemi saptanan hastalarda RDW değerine bakılması, koroner arter darlığı açısından pozitif öngördürücülüğü arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been determined that RDW which used frequently in daily practice, is associated with cardiovascular diseases. In our study we invistigate the positive predictive value of RDW in detecting coronary artery stenosis among patients with ischemia that was detected by MPS . Method and Conclusion: In our study, we investigated the relationship between rise in RDW level and ischemia in patients who underwent coronary angiography after ischemia research with MPS. Patient data were obtained from hospital records. Our retrospective study included , 222 patients, 130 of whom were male. RDW, creatinine, hemoglobin, MCV, LDL, triglyceride TSH values were investigated. In Coronary angiography stenosis of more than 50% in at least one artery was considered significant. MPS reports of the patients were obtained from hospital records. While ischemia was found in MPS in 208 of the patients included in the study, the MPS of 14 patients was normal. In the study, a relationship was found between RDW and significant coronary stenosis. (P = 0.04). In patients with positive MPS , the Positive predictive value of RDW was found to be 83%. Discussion: In our study, we found a relationship between RDW and significant coronary stenosis. It was observed that RDW increased the significance rate of MPS. Checking the RDW value in patients with ischemia detected by MPS can increase the positive predictiveness of coronary artery stenosis.