Kronik immün trombositopenik purpura tanılı çocukların annelerinde duygu durum değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mood changes of mothers with chronic immune thrombocytopenic purpura diagnosed children
- Tez No: 712611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TÜRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kronik immün trombositopenik purpura tanısı olan çocukların annelerine Beck Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Ölçeği uygulanarak duygu durum değişikliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk hematoloji polikliniğinde takipli kronik immün trombositopenik purpura tanılı hastaların anneleri alınmıştır. Ailenin sosyodemografik bilgilerinin alındığı anket ile birlikte Beck Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Ölçeği 56 anneye yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalaması 37,29±6,48 yıl olarak saptandı. Annelerin %76,8'i çalışmamaktaydı. Beck skoruna göre depresyon şiddeti annelerin %26,8'inin riskli durumda, %25'inde depresyon ve %16,1'inde şiddetli depresyon olduğu gözlendi. Annelerin %55,4'ünde anksiyete gözlenmezken, %21,4'ünde minör anksiyete ve %23,2'sinde majör anksiyete saptandı. Hastaların hastanede toplam yatış sayısı ile depresyon skoru arasında pozitif yönde istatistiksel anlamlı sonuç elde edildi. Son bir yılda yatış sayısı arttıkça anksiyete skorunda artma şeklinde pozitif yönlü ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç: Çalışmaya katılan annelerin depresyon skorları ve anksiyete skorları yüksek saptandı. Kronik ITP tanılı çocuğun annesine yönelik psikolojik bozukluklar açısından destek sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Main purpose of this study is to apply Beck Depression Inventory and Hamilton Anxiety Inventory to the mothers of patients diagnosed with childhood chronic immune thrombocytopenic purpura, to evaluate mood changes of the mothers. Materials and Methods: Mothers of patients who were diagnosed with chronic immune thrombocytopenic purpura were included in the study. Beck Depression Inventory and Hamilton Anxiety Inventory were applied to 56 mothers with a questionnaire covering education level, patient information and socio-economic conditions. Results: The avarege age of mothers was 37,29±6,48 year. 76.8% of the mothers were housewives. Depression severities were; 26,8% risky, 25% depression, 16.1% severe depression. According to Hamilton score, anxiety severities were; %21,4 minor anxiety, 23,1% major anxiety. 55,4% of mothers were not anxious. There was a signifition positive corelation between depression severity and the total number of hospitalization. Also, a positive corelation was found between axiety severity and the last year of hospitalization. Conclusion: Anxiety scores and depression scores were high in the mothers participating in the study. Psychological support should be given to the mothers of with chronic ITP.