Metabolik sendromu bulunan hastalarda ve erken dönem kardiyovasküler risk belirlemede sistatin-c
Cystatin c associates with metabolic syndrome and cardiovascular events
- Tez No: 712657
- Danışmanlar: DR. NAMIK YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Sistatin C bir serin proteaz inhibitörüdür ve vücuttaki tüm çekirdekli hücrelerden salgılanır. Bu çalışma, serum sistatin C düzeyinin metabolik sendrom ve kardiyovasküler olaylarla ilişkisini 5 yıllık takip döneminde değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem ve gereçler: Bu çalışma, çalışmanın başlangıcında 187 hastadan oluşuyordu. 5 yıl sonra 154 hasta yeniden değerlendirildi ve 33'ü gözden kaçtı. Hastalar kardiyovasküler olay olup olmamasına göre Grup A ve B olmak üzere iki gruba ayrıldı. Başlangıç metabolik ve biyokimyasal parametreleri analiz edildi. Metabolik sendrom bileşikleri değerlendirildi. Serum kreatinin ve sistatin C bazında tahmini glomerüler filtrasyon hızı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cystatin C is a serin protease inhibitor and secreted from all nucleated cells in the body. The present study was performed to evaluate the association of serum cystatin C level with metabolic syndrome and cardiovascular events in 5 years follow up period. Method and materials: This study was consisted up 187 patients at the beginning of the study. After 5 years, 154 patients were re-evaluated and 33 were missed. Patients were divided into two groups according to the absence and presence of cardiovascular events as Group A and B. Initial metabolic and biochemical parameters were analyzed. Metabolic syndrome compounds were evaluated. Estimated glomerular filtration rate based on serum creatinine and cystatin C were calculated.