Nonlineer kromatik dağılımlı kompleks gınzburg-landau denkleminin durağan optik soliton çözümleri
Stationary optical soliton solutions of complex ginzburg-landau equation with nonlinear chromatic dispersion
- Tez No: 712658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Optik solitonlar, nonlineer optik alanında araştırmaların bir hazinesini temsil eder. Uzun mesafeler için optik fiberler aracılığıyla soliton yayılımının dinamiklerini tanımlayan birkaç model vardır. Bunlar, nonlineer Schrödinger denklemi, Schrödinger-Hirota denklemi, Sasa-Satsuma denklemi, Manakov denklemi, Biswas-Miloviç denklemi ve diğerleridir. Bu çalışmada, çok sayıda nonlineer kırılma indisi yapılarına sahip nonlineer kromatik dağılım ile çalışılan kompleks Ginzburg-Landau denkleminin durağan soliton çözümleri elde edilmiştir. Genelleştirilmiş (G'/G)-açılım yönteminin uygulanması ile parlak, koyu ve tekil durağan optik solitonlar, Jacobi'nin eliptik fonksiyonları cinsinden çözümler ve diğer çözümler elde edilmiştir. Ayrıca, log yasası nonlineerliği durumunda, ele alınan modele Gaussian soliter dalgalar rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optical solitons represent a treasure trove of research in the field of nonlinear optics. There are several models that describe the dynamics of soliton propagation through optical fibers for long distances. These are the nonlinear Schrödinger's equation, Schrödinger–Hirota equation, Sasa–Satsuma equation, Manakov equation, Biswas–Milovic equation and several others. In this work, stationary soliton solutions to the complex Ginzburg-Landau equation that is studied with nonlinear chromatic dispersion having a plethora of nonlinear refractive index structures are obtained. Bright, dark and singular stationary optical solitons, solutions in terms of Jacobi's elliptic functions and other solutions are obtained by the application of generalized (G'/G)-expansion method. Also, in the case of log law nonlinearity, Gaussian solitary waves to the governing equation are reported.