Gençlerin kronotiplerinin ve hedonik açlık durumlarının COVID-19 pandemi sürecinde yaşam tarzı ve beslenme durumu ile ilişkisi
Relationship of young people's chronotypes and hedonic hunger status with lifestyle and nutritional status during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 712665
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma gençlerin kronotip ve hedonik açlık durumlarının COVID-19 pandemi sürecinde yaşam tarzı ve beslenme durumu ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla 19-25 yaş arası 216 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmadaki veriler; bireylerin sosyo-demografik bilgilerini, sağlık bilgilerini, pandemi öncesi ve sürecinde; beyana dayalı antropometrik ölçümlerini, beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivite durumlarını ve Besin Gücü Ölçeği (PFS), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Sabahçıl Akşamcıl Testi (MEQ), pandemi öncesi bir günlük olağan besin tüketim kaydı, pandemi sürecinde 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydını içeren online anket yoluyla toplanmıştır. Pandemi öncesi veriler retrospektif olarak sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 216 university students aged 19-25 to evaluate the relationship between the chronotype and hedonic hunger status of young people and their lifestyle and nutritional status during the COVID-19 pandemic. The data in the study were collected through an online survey that contains individuals' socio-demographic information, health information, before and during the pandemic; declaration-based anthropometric measurements, nutritional habits, physical activity status, and Power of Food Scale (PFS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKİ), Morning Evening Test (MEQ), one-day normal food consumption record before the pandemic and 24 h retrospective food consumption record during the pandemic period. Pre-pandemic data were questioned retrospectively.