Islamic banking: Theory and practice
Teori ve uygulamada İslam bankacılığı
- Tez No: 712670
- Danışmanlar: DR. NAIM A. HASSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yakın zamana kadar, hemen hemen tüm İslam ülkeleri, İslam'a yabancı unsurlar içeren ekonomik uygulamaları takip etmektedirler. İslam'a yabancı bir uygulama, Kuran'ın yasaklamasına rağmen krediye faiz uygulanması uygulamasıdır. İslami finans kurumlarının dünyanın farklı yerlerinde son zamanlardaki genişlemesi, Pakistan ve İran İslam Cumhuriyeti'ndeki İslami bankacılık sisteminde yapılan değişiklikten kaynaklanmıştır. Sonuç olarak, Dünya bankacılık sahnesinde daha önce hiç karşılaşılmamış tam bir gelişme oldu. Bu eğilim, artan sayıda Müslüman ve gayrimüslim ülkenin dikkatlerini yeni faizsiz bankacılık kavramına odakladıkça genişlemesidir. Bu çalışma, geleneksel Batı tipi bankacılık uygulamasına alternatif olarak İslami bankacılık anlayışının Müslüman ülkelerde ortaya çıkışını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç şu şekilde incelenecektir: genel olarak bankacılık, İslami bankaların amaçları ve İslami bankacılığın tarihsel gelişimi hakkında bir giriş bölümü. İkinci Bölüm, İslami ekonomi teorisini gözden geçirmektedir, çünkü İslami bankaların İslami ekonomi teorisi çerçevesinde çalışması amaçlanmaktadır. İslami bankaların örgütsel yapıları ve operasyonları bakımından farklı özellikleri Üçüncü Bölümde ele alınmaktadır. Bu bankalar faizli işlem yapmamakta, mevduatlar kâr zarar ortaklığı esasına göre yatırılmakta ve buna göre mevduat sahipleri orantılı olarak paylaşmaktadır. Dördüncü Bölümde, İslami bankaların karşılaştığı sorunlar, özellikle İran İslam Cumhuriyeti ve Pakistan'ın deneyimlerine atıfta bulunularak incelenmektedir. Beşinci Bölümün ana teması, İslami bankaların Batı tipi bankalarla karşılaştırılmasıdır. İslami bankacılık uygulamasının kısa süresi nedeniyle cevap vermek için çok erken gibi görünse de.“İslami bankaların üstün olup olmadığı”sorusu incelenmektedir. Son Bölümde, İslami bankacılığın gelecekteki beklentileri tartışılmaktadır. Son olarak, son bölümde bir özet ve sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Until recently, practically all Muslim economies followed economic practices which contained elements alien to Islam. One alien factor is the practice of charging interest on loan in spite of prohibition by the Qur'an. The recent expansion of Islamic financial institutions in different parts of the World have arisen from change to the Islamic banking system in Pakistan and the Islamic Republic of Iran. The result has been a complete breakthrough in the World banking scene which has never been encountered before. This trend is expanding with increasing number of Muslim and non-Muslim countries have focused their attention on to the new concept of interest free-banking. This study is aimed at examining the emergence of the Islamic banking concept in Muslim countries as an alternative to the conventional Western-type banking practice. This objective will be examined by: an introductory chapter on banking in general, the objectives of Islamic banks and the historical development of Islamic banking. The Second Chapter reviews Islamic economic theory, since Islamic banks are intended to function within the framework of Islamic economic theory. The distinct characteristics of Islamic banks with regards to their organisational structure and operations are covered in the Third Chapter. These banks do not undertake any interest-bearing transactions, rather the deposits are invested on the basis of profit and loss sharing and, accordingly, the depositors share the proportionately. In the Forth Chapter the problems faced by Islamic banks are investigated with particular reference to the experiences of the Islamic Republic of Iran and Pakistan. The main theme of the Fifth Chapter is the comparison of Islamic banks with Western-type banks. The question of“Whether the Islamic banks are superior”is examined. Even though it appears to be too soon to answer, due to the short period of the Islamic banking practice. In the Final Chapter, the future prospects of Islamic banking are discussed. Finally in the last chapter a summary and concluding remarks are provided.