Kronik hastalıklı mortalite olgularında hemogram parametre düzeylerinin incelenmesi
Investigation of hemogram parameter levels in mortality cases with chronic disease
- Tez No: 712697
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET EMİN PİŞKİNPAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmada, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2007 Ocak - 2012 Nisan tarihleri arasında, hastanede exitus olmuş kronik hastalıkları olan yatan hastaların, son yatışları itibari ile takip edilen RDW ve diğer hemogram parametre düzeylerinin hastane içi mortalite üzerine etkisi incelendi. Çalışmaya alınan 299 hastanın %45,8'inde koroner arter hastalığı, %52,2'sinde hipertansiyon, %40,8'inde kronik kalp yetmezliği, %41,1'inde diabetus mellutus, %21,4'ünde serebrovasküler hastalık öyküsü, %6,7'sinde karaciğer sirozu, %28,4'ünde malignite, %12,0'sinde KOAH ve %31,1'inde ise kronik renal yetmezlik olgusu rapor edildi. Çalışma sonuçlarına göre; koroner arter hastalığında yatış HGB ve HTC değerleri, olgu olan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of RDW and other hemogram parameter levels, followed up since their last hospitalization, on in-hospital mortality of patients with chronic diseases who died in the hospital between January 2007 and April 2012 in Istanbul Training and Research Hospital were investigated. Of the 299 patients included in the study, 45.8% had coronary artery disease, 52.2% had hypertension, 40.8% had chronic heart failure, 41.1% had diabetes mellitus, and 21.4% had cerebrovascular disease. Liver cirrhosis was reported in 6.7%, malignancy in 28.4%, COPD in 12.0% and chronic renal failure in 31.1%. According to the results of the study; HGB and HTC values of hospitalization in coronary artery disease were statistically significantly higher in the patient groups (p0.05).