Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakıma yöneliktutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes of nurses working in the neonatal intensive care unit towards individualized, supportive and developmental care
- Tez No: 712698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Çalışan Hemşirelerin Yenidoğanın Bireyselleştirilmiş, Destekleyici, Gelişimsel Bakıma Yönelik Tutumlarının Değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ilinde yenidoğan yoğunbakımda çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 255 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri“Veri Toplama Formu”,“Hemşireler İçin Gelişimsel Destek Yeterlilik Ölçeği (H-GDYÖ)”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırmadan elde edilen bulguların analizi için; SPSS 24.0 programı kullanıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin %38.8'inin 21-24 yaş arasında, %44.3'ünün Sağlık Meslek Lisesi mezunu olduğu, % 36.9' unun meslekte çalışma süresinin 6 ile 10 yıl arasında olduğu, %42.7' sinin yenidoğan yoğun bakımda çalışma süresinin 1 ile 5 yıl arasında, %49.4'ünün haftalık çalışma süresinin 41 ile 48 saat arasında olduğu, % 57.6'sının mesleğini isteyerek seçtiği, %78.8'inin çalıştığı birimi kendi seçtiği, 87.1'inin yenidoğan hemşireliği yapmaktan memnun olduğu belirlendi. Hemşirelerin %68.6'sının yenidoğan ile ilgili eğitim aldığı; alınan eğitimlerden % 54.1'inin Neonatal Resisütasyon Programı eğitimi, %9.8'inin yenidoğan bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakım eğitimi, % 20.8'inin yenidoğan yoğun bakım hemşireliği sertifika eğitimi, % 11.8'inin anne sütü eğitimi, %5.9'unun temel yenidoğan eğitimi aldığı belirlendi. Hemşirelerin %81.6'sının yenidoğan ile ilgili eğitim, %53.3 'ünün yenidoğan yoğun bakım hemşireliği sertifika eğitimi ve %45.5'inin yenidoğan bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakım eğitimi eğitimi almak istediği görüldü.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study in order to evaluate the Attitudes of Nurses Working in the Neonatal Intensive Care Unit towards Individualized, Supportive and Developmental Care of the Newborn. The sample of the study consisted of 255 nurses working in the neonatal intensive care unit in Gaziantep and voluntarily agreed to participate in the study. The data of the study were collected by face-to-face interview method using the“Data Collection Form”,“Developmental Support Sufficiency Scale for Nurses (DSCS-N) ”. For the analysis of the findings obtained from the research; SPSS 24.0 program was used. 38.8% of the nurses participating in the study were between the ages of 21-24, 44.3% were graduated from Health Vocational High School, 36.9% had a working time between 6 and 10 years, 42.7% worked in neonatal intensive care for 1 to 5 years. It was determined that 49.4% of them had a weekly working time between 41 and 48 hours, 57.6% of them chose their profession voluntarily, 78.8% of them chose the unit they worked in, and 87.1% were satisfied with being a neonatal nurse. It was determined that 68.6% of the nurses received training on newborns; It was determined that 54.1% of the trainings received Neonatal Resuscitation Program training, 9.8% neonatal individualized supportive developmental care training, 20.8% neonatal intensive care nursing certificate training, 11.8% breast milk training, 5.9% basic newborn training. It was seen that 81.6% of the nurses wanted to receive neonatal education, 53.3% of them wanted to receive neonatal intensive care nursing certificate training and 45.5% of them wanted to receive newborn individualized supportive developmental care training.