Storybook reading with young children with autism: a parent-implemented communication intervention
Otizmli küçük çocuklarla hikaye kitabı okumak: ebeveyn tarafından uygulanan bir iletişim müdahalesi
- Tez No: 712702
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDDA MEADAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Illinois at Urbana-Champaign
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (ASD) olan çocuklar, ebeveynleri, akranları ve diğerleriyle konuşma ve iletişim kurma becerilerinde gecikmeler yaşayabilir. Bu çocuklar genellikle kanıta dayalı, ebeveyn tarafından uygulanan iletişim müdahalelerinden yararlanır. Bir ebeveyn, ASD'li çocuğuyla kitap okurken kanıta dayalı doğal iletişim öğretim stratejilerini (yani modelleme, yetki modeli ve gecikme süresi) ve hikaye kitabı okuma tekniklerini kullanarak eğitir. Doğal öğretim stratejileri arasında çoklu temel tasarım kullanılarak, aşağıdaki üç çalışma bileşeni incelenmiştir: (a) ebeveynin kitap okuma tekniklerini kullanması, (b) üç natüralist erişim stratejisinin kullanımında ebeveynin oranı ve sadakati (kalitesi), ve (c) ebeveynin ve diğer yetişkinlerin (üniversite öğrencileri ve uygulayıcılar) müdahalenin amaçlarının, prosedürlerinin ve sonuçlarının sosyal geçerliliği hakkındaki algıları. Tüm müdahale süresi 10 hafta sürdü. Eğitimden sonra, ebeveyn daha yüksek oranlarda ve daha yüksek sadakatle modelleme, 'görev modeli ' ve zaman geciktirme stratejilerini kullandı. Çocuk, ebeveynin zaman gecikmesi kullanması üzerine daha iletişimsel eylemler başlattı ve * tek kelimelik yanıtlarının sayısını artırdı. Ebeveyn, müdahale stratejilerinin onu desteklediğine ve çocuğunun iletişim becerilerinin gelişmesine yol açtığına inandı. Yetişkin değerlendiriciler, müdahale video kliplerini ebeveyn-çocuk sosyal etkileşimi, çocuk dili ve ebeveynin çocuğun iletişimini kolaylaştırma becerisi konularında temel video kliplerden önemli ölçüde daha yüksek bir şekilde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Children with autism spectrum disorder (ASD) may experience delays in their ability to speak and communicate with their parents, peers, and others. These children often benefit from evidence-based, parent-implemented communication interventions. One parent was trained and coached to use evidenced-based naturalistic communication teaching strategies (i.e., modeling, mand-model, and time delay) and storybook reading techniques while reading books with her child with ASD. Using a multiple-baseline design across naturalistic teaching strategies, the following three study components were examined, (a) the parent's use of book reading techniques, (b) the parent's rate and fidelity (quality) in using of the three naturalistic teaching strategies, and (c) perceptions of the parent and other adults (college students and practitioners) about the social validity of the goals, procedures, and outcomes of the intervention. The entire intervention period lasted 10 weeks. After training and coaching, the parent used the modeling, mand-model, and time delay strategies with higher rates and higher fidelity. The child initiated more communicative acts upon the parent's use of time delay and increased her number of single-word responses. The parent believed that the intervention strategies supported her and led to improvements in her child's communication skills. Adult raters evaluated intervention video clips significantly higher than baseline video clips on aspects of parent-child social engagement, child language, and the parent's ability to facilitate the child's communication.