Certain smoothing techniques and their applications to image processing
Bazı düzgünleştirme teknikleri ve görüntü işlemeye uygulamaları
  1. Tez No: 712745
  2. Yazar: MOHAMMED HASHIM SHAKIR SHAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHEHAB AHMED IBRAHEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez beşs bölümden olu¸smaktadır. Ilk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde, ilk olarak görüntü işlemedeki gürültü ve gürültü giderme kavramları tanıtılmış, daha sonra bu terimlerin tarihçesinden, çeşitlerinden bahsedilmiş ve bazı gerekli ön bilgiler de sunulmuştur. Ikinci bölümde, ileride ihtiyaç duyulacak olan bazı tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, gürültü gidermedeki faydasına katkıda bulunmak amacıyla, toplam degişim fonksiyonunu düzgünleştiren (sürekli ve türevli kılan) genel bir düzgünleştirme teknigi önerilmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde önerilen algoritmanın bir uygulaması sunulmuştur, geçerliliğini göstermek amacıyla bu algoritma bazı örnek görüntülere uygulanmıştır. Beşinci ve sonuncu bölüm ise sonuç ve öneriler için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In this chapter, the concepts of noise and denoising in image processing are introduced first, then the types and history of these terms are mentioned and some required preliminary informations are also presented. In the second chapter, some definitions are given that is needed further. In the third chapter, a global smoothing approximation technique is proposed to make the total variation function smooth (continuous and differentiable) to facilitate its use in denoising. In Chapter 4, an application of the given algorithm in Chapter 3 is represented, proposed algorithm is applied to a set of test images to show its effectiveness. The fifth and the last chapter is devoted to the conclusion and recommendations.