Entübasyon işleminin yapay zeka algoritmaları ile modellenmesi
Modeling the intubation process with artificial intelligence algorithms
- Tez No: 712746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YILMAZ AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Entübasyon, endotrakeal tüp adı verilen ince bir tüpün ağızdan solunum yoluna doğru ilerletilmesidir. Zor entübasyon ise deneyimli bir anestezi doktorunun endotrakeal tüpün yerleştirme işleminin 10 dakikadan daha uzun sürmesi veya direkt laringoskopi yapılamaması gibi durumlara denir. Zor entübasyon, entübasyona oranla daha nadir gözükür. Zor entübasyon parametrik verilerine bakıldığında entübasyondan ayrıştırılabilir. Buradaki önemli parametreler olarak Cormack - Lehanne derecelendirmesi ve Mallampati sınıflandırması gösterilebilir. Bunların sonuçları olağan dışı değerlere sahipse hastaya müdahale zorlaşmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstitüsü'ne ait olan retrospektif hasta verileri yapay zeka algoritmaları ile araştırılmıştır. Bu çalışmada 2019-2021 yılları arasında 157 kişiden toplanan veriler 10 girdi ve 1 çıktı olarak yapay zeka yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, yazılım dili olarak Python, kütüphaneler olarak ise Keras ve ScikitLearn kullanılmıştır. Bu çalışma ile anestezi uzmanı gözetiminde olmadan veriler kullanılarak yapay zeka algoritmaları, derin öğrenme ve makine öğrenimi ile de başarılı sonuçlar elde edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intubation is the pushing forward of a thin tube called an endotracheal tube from the mouth to the respiratory tract. Difficult intubation is the situation in which an experienced anesthesiologist takes longer than 10 minutes to insert the endotracheal tube or direct laryngoscopy cannot be performed. Difficult intubation appears to be rarer than intubation. Difficult intubation can be differentiated from intubation by looking at parametric data. Cormack-Lehanne rating and Mallampati classification can be shown as important parameters here. The more unusual values these have reached, the more difficult it will be for the patient to intervene. In this study, we researched retrospective patient data belonging to İstanbul Universty Cerrahpaşa Cardiology Institute with artificial intelligence algorithms. In this study, the data collected from 157 people between 2019-2021 were evaluated with artificial intelligence methods as 10 inputs and 1 output. In this research, Python was used as the software language and Keras and ScikitLearn were used as the libraries. With this study, it has been shown that successful results can be obtained with artificial intelligence algorithms, deep learning and machine learning by using data without the supervision of an anesthesiologist.