İnfertiliteye özgü özelliklerin gebelik deneyimleri ve gebelikte psikososyal sağlık üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of infertility-specific features on pregnancy experiences and psychosocial health in pregnancy
- Tez No: 712747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç : Bu araştırma infertiliteye özgü özelliklerin gebelik deneyimleri ve gebelikte psikososyal sağlık üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem:Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran infertilite tedavisi olumlu sonuçlanan 24-38 hafta arasında gebeliğe sahip gönüllü 103 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''Gebelik Deneyimleri Ölçeği'' ve ''Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği'' ile elde edilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS 22 versiyonu programı kullanarak yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, parametrik testler ve pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 37.34±3.45, %86,4 oranında lise ve üzerinde eğitim düzeyine sahip olduğu, 44'ünün (%42.7) memur, ortalama evlilik süresinin 6.74±2.13, ortalama infertilite süresinin 3.33±1.07, infertilite tedavi süresi ortalama olarak 1.82±0.65 yıl, gebelik haftası ortalama olarak 32±3.11 hafta olduğu saptanmıştır. GPSDÖ toplam puanı ortalaması 3.56±0.108, GPSDÖ alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde; en yüksek ortalamaya sahip ''gebelik ve eş ilişkisine ait özellikler'' (3.83±0.169) olduğu, en düşük ortalamaya sahip ''kaygı ve strese ait özellikler '' (2.57±0.248) olduğu bulunmuştur. Evlilik süresi ile gebelikte psikososyal sağlık arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p= 0,001). GDÖ orana ilişkin sıklık oranı incelendiğinde ortalama olarak 0.83±0.18, yoğunluk puanının ortalaması 0.57±0.09 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the effects of infertility-specific features on pregnancy experiences and psychosocial health during pregnancy. Materials and methods: The infertility treatment was carried out with 103 volunteer participants who applied to Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Polyclinic, and who had a pregnancy between 24-38 weeks with a positive result. The data were obtained with the“Sociodemographic Information Form”,“Pregnancy Experience Scale”and“Psychosocial Health Assessment Scale in Pregnancy”. The analysis of the data was made using the IBM SPSS version 22 program. In statistical evaluation; number, percentage, mean, standard deviation, parametric tests and Pearson correlation test were used. Results: The mean age of the participants was 37.34±3.45, 86.4% had a high school or higher education level, 44 (42.7%) were civil servants, mean marriage time was 6.74±2.13, mean infertility time was 3.33±1.07, mean infertility treatment was 1.82 It was determined that ±0.65 years, average gestational week was 32±3.11 weeks. The mean of the GPSSS total score was 3.56±0.108. It was found that“features of pregnancy and spouse relationship”with the highest mean (3.83±0.169) were found to be“features of anxiety and stress”(2.57±0.248) with the lowest mean. It was determined that there was a significant relationship between the duration of marriage and psychosocial health during pregnancy (p= 0.001). When the frequency ratio of the GDS ratio was examined, it was determined that the average was 0.83±0.18, and the average of the intensity score was 0.57±0.09.